Wiadomości
Demonstracje Grudnia 1970 w Gdyni: Ciało Zbyszka Godlewskiego niesione przez demonstrantów (fot. Wikipedia)

czwartek,

12 grudnia 2019

09:15

49. rocznica Grudnia '70. Obchody w Gdańsku i Gdyni [PROGRAM]

49 lat temu, 17 grudnia 1970 r., w Gdyni wojsko otworzyło ogień do robotników, idących do pracy. Było to najtragiczniejsze wydarzenie w czasie pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu dokonanej przez władze komunistyczne. W Trójmieście przygotowano obchody związane z tragicznymi wydarzeniami.


17 grudnia punktualnie o 6:00 przed pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni rozpocznie się Apel Poległych, modlitwa, wystąpienia, składanie wieńców i kwiatów. O 16:30 uroczysta msza św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, przemarsz przed pomnik na Placu Wolnej Polski przy urzędzie miasta, Apel Poległych i salwa honorowa, modlitwa, wystąpienia, złożenie wieńców i kwiatów. Przed mszą świętą montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 40 w Gdyni o godz. 15:50. Organizatorem uroczystości jest Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" we współpracy z Miastem Gdynia. 

W Gdańsku do 19 grudnia odbywają się specjalne warsztaty przy Pomniku Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Żywą lekcję historii Grudnia '70 proponuje uczniom Instytut Dziedzictwa Solidarności. Więcej na ten temat >>>TUTAJ.

Również 16 grudnia odbyło się w Trójmieście wiele uroczystości upamiętniających Grudzień '70 oraz wprowadzenie stanu wojennego. Pełna relacja z tych wydarzeń dostępna jest TUTAJ

Przypomnijmy, 49 lat temu, 14 grudnia 1970 r. w Stoczni Gdańskiej wybuchł strajk wywołany ogłoszonymi dwa dni wcześniej podwyżkami na artykuły pierwszej potrzeby, zwłaszcza na żywność. Rozpoczął on falę strajków i manifestacji ulicznych, które objęły większość Wybrzeża. 17 grudnia 1970 r., w Gdyni wojsko otworzyło ogień do robotników idących do pracy. Było to najtragiczniejsze wydarzenie w czasie pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu dokonanej przez władze komunistyczne - w jej wyniku zginęło 45 osób, a 1 165 odniosło rany.

17 grudnia, w dzień rocznicy wydarzeń grudniowych, Radio Gdańsk będzie relacjonować w serwisach informacyjnych od godziny 5:00 obchody w Gdyni. Zaczniemy przypomnieniem poruszającego dokumentu Olgi Zielińskiej "Masakra grudniowa", w którym wykorzystano wyłącznie autentyczne nagrania z 17 grudnia 1970 r. Są to m.in. rozmowy funkcjonariuszy SB, komunikaty, odgłosy wystrzałów, okrzyki tłumu i wypowiedzi manifestujących. Będzie go można wysłuchać o godz. 5:10.

oprac. mk