Wiadomości
Jak mówią przedstawiciele IDS, wielu młodych ludzi nie zna genezy powstania Pomnika Poległych Stoczniowców (fot. Wikimedia Commons/Paulina Przekop)

czwartek,

12 grudnia 2019

07:25

Instytut Dziedzictwa Solidarności opowie młodzieży o Grudniu '70. Wyjątkowe lekcje pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców

Żywą lekcję historii Grudnia '70 proponuje uczniom Instytut Dziedzictwa Solidarności. Do 19 grudnia odbywają się specjalne warsztaty przy Pomniku Poległych Stoczniowców w Gdańsku.
Organizatorzy postawili sobie za cel popularyzację wiedzy dotyczącej tragicznych wydarzeń w grudniu 1970 roku. Jak wyjaśnia Wojciech Krasucki z Instytutu Dziedzictwa Solidarności, "szczególnie młodsze pokolenie nie wie, dlaczego ten monument powstał".


- Chcemy to zmienić - zapowiada. - Większość z nas mija Pomnik Poległych Stoczniowców i niewielu z nas, a zwłaszcza młodych ludzi, pamięta, dlaczego ten pomnik został zbudowany. Będziemy zapraszać grupy uczniów ze szkół średnich i starszych klas szkół podstawowych i będziemy przybliżać im symbolikę. Na jej tle omówimy i przedstawimy tragizm wydarzeń z grudnia 1970 roku, ich genezę oraz przebieg - wylicza Wojciech Krasucki.

ORGANIZATORZY CZEKAJĄ NA ZGŁOSZENIA SZKÓŁ

Lekcje na powietrzu połączone są z pokazami filmu wyprodukowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Te odbywają się w Sali BHP w Gdańsku po zajęciach przy pomniku.

Nauczyciele zainteresowani uczestnictwem w lekcji mogą zgłaszać się do Instytutu Dziedzictwa Solidarności pod adresem sekretariat@ids1980.pl lub bezpośrednio do Wojciecha Krasuckiego pod numerem telefonu 888 804 384. Organizatorzy zaznaczają, że grupy szkolne powinny liczyć nie więcej niż 30 osób.
 

Daniel Wojciechowski/mrud