Wiadomości
Laureaci Nagrody Bursztynowego Mieczyka (Fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski)

sobota,

07 grudnia 2019

22:54

Dla lokalnych działaczy za rozwój regionu. Bursztynowe Mieczyki im. Macieja Płażyńskiego rozdane po raz 25

Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa, Stowarzyszenie Rehabilitacyjno-Sportowe Szansa-Start Gdańsk, Fundacja Wspólnoty Burego Misia im. Bogdana Jańskiego i Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego "Klub Nowodworski" laureatami tegorocznych nagród głównych Bursztynowego Mieczyka.
Laury, których pomysłodawcą i fundatorem był Maciej Płażyński są formą publicznego podziękowania lokalnym działaczom, aktywistom i wolontariuszom za ich trud na rzecz mieszkańców Pomorza i rozwoju regionu.
 
WIELU NAGRODZONYCH

Eko-Inicjatywa z Kwidzyna walczy między innymi o ocalenie drzew. Jak mówi prezes Ewa Romanow-Pękal, dziś decyzje na temat wycinek są podejmowane bardzo nieroztropnie. - Uczymy urzędników, współpracujemy z zarządcami dróg. Wiele alei udaje się ocalić - podkreśla.

Nagrodę w imieniu Szansa-Start Gdańsk odebrała Karolina Pacholska. Jak mówiła, to motywacja i mobilizacja do dalszych działań stowarzyszenia, które istnieje już od 20 lat. O 10 lat dłużej funkcjonuje Fundacja Burego Misia, pomagając niepełnosprawnym z okolic Kościerzyny. - Wspólnota, czyli wspólne życie, pragnienia, problemy do rozwiązania jest pierwotna wobec tego, co chcemy rozwiązać. Często zbieramy się, bo chcemy coś zrobić, a nie bardzo wiemy co - wspominał ze sceny ks. Czesław Marchewicz.

Nagrodę dla "Klubu Nowodworskiego" odebrał jego prezes Marek Opitz. - Stwierdziliśmy, że musimy pokazać, że jesteśmy społecznością i mamy swoje święta. Organizowany od pięciu lat dzień osadnika integruje i działa wielopokoleniowo - chwalił wrześniową imprezę na Żuławach.

Nagrodę Marszałka Senatu odebrał Polski Komitet Pomocy Społecznej, Nagrody Specjalną Stowarzyszenia Pomorskie w Unii - Fundacja Kobiety Wędrowne z Sopotu oraz Stowarzyszenie Dialog z Lęborka. Nagroda Specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafiła do Fundacji Indygo.

Nagrodę Rzecznika Praw Obywatelskich otrzymało Stowarzyszenia Inne Jest Piękne, Nagrodę Specjalną Narodowego Instytutu Wolności - Fundacja Nova oraz Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim, Laur w kategorii Debiut roku dostała Fundacja Nielada Historia z Gdańska. Nagrodę Specjalną Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych otrzymał Tadeusz Podymiak. 
 
JEDNYM GŁOSEM

- To najlepsi z najlepszych - mówi organizator nagrody Jerzy Boczoń z fundacji RC. - W tym partnerstwie, które jest bardzo zróżnicowane, bo są przedstawiciele rządu i opozycji mówimy jednym głosem, skupiając się na merytorycznej pracy, wybierając najlepszych z najlepszych. Liczy się efekt działania i idea.

Podziękowanie za wspieranie inicjatyw społecznych otrzymał senator Antoni Szymański. - Nie wyobrażam sobie tego, by nie wspierać organizacji pozarządowych, bo nawet kiedy będzie świetnie działał samorząd i państwo, to nic nie zastąpi inicjatywy, jaką państwo prezentujecie - podkreślał.

Nagroda przyznawana jest przez kapitułę, w skład której wchodzą przedstawiciele wojewody pomorskiego, marszałka województwa pomorskiego, organizacji pozarządowych, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Europejskiego Centrum Solidarności, Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych oraz laureaci minionych edycji konkursu.

Sebastian Kwiatkowski/dr


Zobacz Galerię