Wiadomości
Wolontariuszki akcji oraz paczki czekające na dostarczenie do potrzebujących (Fot. Radio Gdańsk/Julia Rzepecka)

sobota,

07 grudnia 2019

14:32

"Nie tylko przedmioty. Przekazujemy wiarę i nadzieję na nowy początek". Finał Szlachetnej Paczki

Żywność, środki czystości, opał, a także ubrania i sprzęty AGD. To wszystko w ramach akcji "Szlachetna Paczka" trafia w sobotę i niedzielę do najbardziej potrzebujących rodzin. Trwa dziewiętnasty "Weekend cudów", a jego celem jest pomoc materialna rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.
Sobota i niedziela, 7 i 8 grudnia, to wielki finał akcji "Szlachetna Paczka". To ogólnopolski projekt społeczny, organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna, którego głównym celem jest pomoc materialna rodzinom i osobom żyjącym w trudnych warunkach. Akcja działa dzięki pracy kilkunastu tysięcy wolontariuszy w całej Polsce.

POMAGAJĄ WSZYSCY

- Wolontariuszem może być każdy, a często się zdarza, że zostają nimi dawni beneficjenci akcji - mówiła Honorata Lach, koordynatorka akcji na Pomorzu. - Rodziny, które dwa, trzy, pięć, dziesięć lat temu same zostały obdarowane, teraz angażują się w pomoc. Naszym wolontariuszem można zostać już od 16. roku życia, a więc są to uczniowie, licealiści, studenci, są też bardzo często seniorzy, osoby starsze, którzy chcą nieść pomoc. To ogromna radość dla wszystkich. Jesteśmy tu po to, aby pomóc - dodała.

"WEEKEND CUDÓW"

Finał akcji to zwieńczenie wielomiesięcznych przygotowań. - Teraz trwa najbardziej emocjonujący moment - tłumaczyła Honorata Lach. - Jesteśmy bardzo podekscytowani, bo "Weekend cudów" to czas, kiedy widzimy efekty naszych działań z ostatniego pół roku. Paczki trafiają do nas do magazynów, tu je spisujemy, dokumentujemy, a następnie zawozimy do rodzin. To magiczny moment przekazania paczek rodzinie i nie chodzi tylko o przedmioty. Chodzi o danie komuś wiary i nadziei na nowy początek. To może być impuls dla poprawy swojego życia. Między nami tworzą się relacje, ponieważ przychodzimy też wcześniej do tych rodzin, rozmawiamy, często płaczemy razem z nimi, ponieważ niektóre historie są naprawdę bardzo przykre - mówi.

WIELKIE EMOCJE

Rodziny otrzymują żywność, środki czystości, ubrania, opał oraz sprzęt AGD. - Nasza szkoła angażuje się w Szlachetną Paczkę już od paru lat - mówi Grażyna Okroj z Zespołu Szkół Jezuitów w Gdyni. - Jesteśmy darczyńcą jako cała szkoła, wszyscy uczniowie i rodzice. To już dla nas tradycja. A w naszej paczce jest dużo rzeczy potrzebnych rodzinie: jest kuchenka elektryczna, pralka i narzędzia, którymi nasz podopieczny będzie mógł sobie naprawiać swój wózek inwalidzki. Jest oczywiście żywność i ubrania, ale mamy też kilka miłych niespodzianek, zarówno coś kobiecego dla pani jak i coś specjalnego dla pana. Emocje są ogromne, uczucie jest niesamowite, gdy można komuś pomóc - mówiła.

WIĘCEJ ŻYJĄCYCH W SKRAJNYM UBÓSTWIE

W tym roku pomoc otrzyma ponad 14 tysięcy rodzin. Osób żyjących w skrajnym ubóstwie jest w Polsce ponad 2 miliony. To o 400 tysięcy więcej niż w poprzednim roku, jak informują organizatorzy akcji, w corocznej publikacji "Raport o Biedzie".

W niedzielę dalszy ciąg dostarczania paczek do potrzebujących. Szlachetną Paczkę można wspomóc także przez jednorazowe wpłaty, dofinansowanie Akademii Przyszłości, czy przekazanie 1% podatku.

 


Julia Rzepecka