Wiadomości
O tym, że są tam jego kości, świadczy XIX-wieczna tablica (Fot. Stowarzyszenie Biskupia Górka)

wtorek,

03 grudnia 2019

16:19

Poszukiwania trwały długo, ale w końcu się udało. Wiadomo, gdzie pochowano gdańskiego astronoma

Odnaleziono miejsce pochówku Nataniela Wolfa, gdańskiego astronoma i lekarza żyjącego w XVIII wieku. Znajduje się ono na Biskupiej Górce, w pobliżu miejsca, gdzie wybudował obserwatorium astronomiczne. Obecnie jest to teren należący do policji.
Prowadzone przez kilka lat badania historyczne poprzedziły trwające rok poszukiwania archeologiczne. - Usunęliśmy ziemię, którą przykryty był pomnik postawiony w XIX wieku na grobie Nataniela Wolfa - mówi Dominik Markiewicz z Fundacji Latebra. Dodaje, że początkowo typowano cztery miejsca pochówku naukowca, ale powoli wszystkie eliminowano. Dopiero informacja z przewodnika z 1949 r. naprowadziła poszukiwaczy na właściwe miejsce.

WIADOMO, GDZIE ZOSTAŁ POCHOWANY

Na razie nie wydobyto szczątków. Udało się jednak usunąć ziemię z pomnika, który postawiono w miejscu jego pochówku. O tym, że są tam jego kości, świadczy XIX-wieczna tablica.


- To wyjątkowe, fantastyczne odkrycie. Bardzo się cieszę - mówi znawca dziejów Gdańska prof. Andrzej Januszajtis. Dodaje, że w latach 60. XX wieku zadawał publicznie pytanie, czy są jeszcze na Biskupiej Górce szczątki Nataniela Wolfa. - Jak dotąd, nikt na to pytanie nie odpowiedział - dodaje profesor.

ZBIÓRKA

Grobu szukali przedstawiciele dwóch organizacji - Fundacji na Rzecz Odzyskania Zaginionych Dzieł Sztuki "Latebra" i Stowarzyszenia Biskupia Górka. Pracowali społecznie. Aby przeprowadzić badania, koniecznie były fundusze, które udało się zdobyć poprzez zbiórkę ogłoszoną w internecie. O tej zbiórce informowaliśmy na antenie Radia Gdańsk TUTAJ.

Rozpoczynają się starania o pozwolenie na wydobycie Nataniela Wolfa. Nie zaczną się bez pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jeśli poszukiwacze je otrzymają, odkrycie szczątków astronoma będzie kwestią dni.

Posłuchaj materiału naszej dziennikarki:


Marzena Bakowska


Zobacz Galerię