Wiadomości
Obecnie w powiecie człuchowskim ceny za odbiór odpadów oscylują w zakresie od 14 do 21 złotych za osobę. Zdjęcie ilustracyjne (Fot. Wikimedia/Jacek Halicki - CC4.0)

wtorek,

03 grudnia 2019

13:51

Mieszkańcy Gminy Rzeczenica zapłacą za śmieci najmniej w regionie. Urzędnicy mają na to sposób

Zaledwie 12 złotych za wywóz śmieci płacić będą on nowego roku mieszkańcy Gminy Rzeczenica w powiecie człuchowskim. To najniższa stawka w regionie. Samorząd chce utrzymać niską opłatę śmieciową możliwie jak najdłużej. Na ograniczenie drastycznego wzrostu cen urzędnicy znaleźli sposób.
Odbiór i utylizacja odpadów w Rzeczenicy kosztuje 460 tysięcy złotych rocznie. Aż 60 procent tej kwoty stanowią koszty transportu śmieci. Usługę tę realizuje wybrana w drodze przetargu firma zewnętrzna, która przysyła swoje samochody aż z województwa zachodniopomorskiego. Samorząd postanowił zrezygnować z jej usług i wywozem odpadów zająć się samodzielnie. Od nowego roku usługę tę zleci gminnej spółce komunalnej.
 
"NASZA SPÓŁKA NIE MUSI ZARABIAĆ NA TYM PIENIĘDZY"

- Jesteśmy przekonani, że dzięki temu nasi mieszkańcy będą ponosili tylko realne koszty wywozu odpadów, ponieważ nasza spółka komunalna nie musi na tym zarabiać pieniędzy. A też będziemy mieli realny wpływ na faktycznie ponoszone koszty wywozu tych odpadów - mówi Marcin Szulc, wójt Gminy Rzeczenica.

Obecnie w powiecie człuchowskim ceny za odbiór odpadów oscylują w zakresie od 14 do 21 złotych za osobę. Tylko Miasto Człuchów ma swoje pojazdy do wywozu śmieci. Pozostałe samorządy korzystają z usług firm zewnętrznych.

Dariusz Kępa/mar