Wiadomości
Grób zmarłego w 1975 roku oficera Wojska Polskiego przeznaczono do likwidacji z prozaicznego powodu - kwatera nie jest opłacana od 24 lat (Fot. Twitter/KPolitycznie)

poniedziałek,

02 grudnia 2019

15:39

Walczył o niepodległą Polskę, teraz urzędnicy chcą zlikwidować jego grób. Co dalej z miejscem pochówku powstańca wielkopolskiego?

Sprawa dotyczy pochowanego na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni powstańca wielkopolskiego Stanisława Golińskiego. Grób zmarłego w 1975 roku oficera Wojska Polskiego przeznaczono do likwidacji z prozaicznego powodu - kwatera nie jest opłacana od 24 lat.

Po tym, jak zarząd Cmentarzy Komunalnych w Gdyni zamieścił na nagrobku informację o planowanej rozbiórce i nagłośnieniu sprawy w mediach społecznościowych, sprawą zainteresowali się działacze Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, którzy rozpoczęli starania o uratowanie nagrobka polskiego żołnierza. Podobne działania podjął też Instytut Pamięci Narodowej, który w oparciu o ustawę o grobach i cmentarzach wojennych ma narzędzia, aby powstrzymać urzędników przed likwidacją miejsca pochówku Stanisława Golińskiego.WERYFIKACJA POWSTAŃCA I JEGO SZLAKU BOJOWEGO

- Sprawą grobu pana Golińskiego zajęło się już Muzeum Powstania Wielkopolskiego, a także poznański i gdański oddział IPN - mówi dr Sławomir Łaniecki, prezes kujawsko-pomorskiego oddziału TPPW. - Wiem, że prezes gdańskiego oddziału IPN prof. Mirosław Golon zlecił procedurę polegającą na weryfikacji powstańca i jego szlaku bojowego. Z tego, co wiemy, Stanisław Goliński był oficerem Wojska Polskiego. Przynajmniej tak wynika z ewidencji. Weryfikacja potrwa kilka tygodni i wówczas, jeśli uda się potwierdzić jego udział w Powstaniu Wielkopolskim, możliwe będzie zablokowanie likwidacji grobu.

 

 

Na Witomińskim cmentarzu w Trójmieście został oznaczony do likwidacji grób jednego z powstańców wielkopolskich. Czy takie mogiły nie powinny być pod specjalną ochroną państwa polskiego ? pic.twitter.com/SRucFiojTY

— Komentator Niepoprawny Politycznie ???????? (@KPolitycznie) 26 listopada 2019

 SPECJALNE UPAMIĘTNIENIE

Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa w gdyńskim ratuszu zapowiedział, że w momencie, gdy wpłynie oficjalne pismo w tej sprawie z IPN, procedura likwidacji grobu Stanisława Golińskiego zostanie wstrzymana. Poinformował też, że Gdynia chce w specjalny sposób upamiętnić wszystkich powstańców wielkopolskich, którzy są pochowani na miejskich nekropoliach.

- Wiemy, że wielu uczestników tego zrywu niepodległościowego osiadło później w Gdyni i brało udział w budowie miasta. Niestety, nie na wszystkich płytach nagrobnych znajdują się informacje o ich udziale w Powstaniu Wielkopolskim. Dlatego też chciałem zaapelować do tych, u których w rodzinie byli uczestnicy tego powstania i zostali pochowani w Gdyni, aby zgłaszali do nas te przypadki - mówi Marek Stępa.

Pochowanych w Gdyni uczestników Powstania Wielkopolskiego zgłaszać można mailowo na adres wydz.ochrony.dziedzictwa@gdynia.pl lub telefonicznie pod nr tel. 058 66 88 330. Urzędnicy planują umieszczenie na Cmentarzu Witomińskim tablicy pamiątkowej, na której znajdą się nazwiska "gdyńskich" uczestników Powstania Wielkopolskiego.

 

POSŁUCHAJ MATERIAŁU:

Marcin Lange/pOr