Wiadomości
Budynki przy Lastadia 2 i 41 w Gdańsku odzyskują swój dawny blask (Fot. Facebook.com/Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot)

poniedziałek,

02 grudnia 2019

16:32

Będą tam ponad stuletnie akty notarialne i mapy. Dobiega końca remont budynków przy ulicy Lastadia w Gdańsku

Na początku przyszłego roku 260 gdańskich urzędników przeniesie się do dwóch historycznych budynków przy ulicy Lastadia. Kończy się tam remont, który kosztował około 50 milionów złotych. Na początku w obiektach znajdowały się dawne gimnazjum i dyrekcja poczty, ostatnio internat oraz Bursa Gdańska. Teraz przeniosą się tu wydział geodezji, urząd pracy i spółka Gdańskie Wody.


Przebudowa i kompleksowy remont obu budynków, czyli miejskiego gimnazjum z 1837 roku (po II wojnie Technikum Spożywczego) oraz dawnej dyrekcji poczty z 1878 r, trwa od dwóch lat. Prace powoli dobiegają do końca. Od kilku miesięcy widać odnowione elewacje, szczególnie gimnazjum, w tym odsłonięty historyczny kształt ściany szczytowej budynku.

3 TYSIĄCE METRÓW BIEŻĄCYCH MAP I DOKUMENTÓW

Budynek gimnazjum wkrótce zajmie wydział geodezji, który liczy 70 pracowników. Ale to nie z powodu liczby osób zajmie on cały gmach.

- To będzie wielkie wyzwanie logistyczne. Do przeniesienia mamy blisko 3 tysiące metrów bieżących historycznych dokumentów. Są to tam ponad stuletnie akty notarialne czy mapy mówiące wszystko o mieście - podkreśla Bogumił Koczot, dyrektor wydziału geodezji.

Dokumenty zostaną umieszczone na specjalnych regałach. W tym celu musiano wzmocnić stropy w dawnym gimnazjum, tak, by utrzymały nacisk 500 kg na metr kwadratowy.


PRACE NIECO SIĘ OPÓŹNIŁY

Do dawnego budynku poczty wprowadzą się natomiast pracownicy gdańskiego urzędu pracy, a także Gdańskich Wód – inwestor prac. Pierwotnie prace remontowe w budynkach miały się skończyć w grudniu tego roku. Obecnie inwestor informuje, że nastąpi to w pierwszym kwartale przyszłego roku. To nie jest jednak jedyna zmiana.

- Kwota inwestycji, ze względu na większy, nieprzewidziany wcześniej zakres, wzrosła o pół miliona. Dodatkowe prace były związane między innymi z koniecznością wyburzenia części odkrytej ściany szczytowej czy szerszymi zabiegami konserwatorskimi detali elewacji – wyjaśnia Agnieszka Kowalkiewicz, rzecznik prasowy Gdańskich Wód.

Remont obu budynków wniósł około 50 milionów złotych. Gdańskie Wody nie wykluczają organizacji w grudniu dnia otwartego dla mieszkańców, by pokazać im efekty prac.


ZMIENIONO DACHY, STROPY WYBURZONO KAMIENICE

W ramach prac wzmocniono ściany zewnętrzne obu budynków za pomocą mikropali. W obiektach zbudowano windy, wymieniono stolarkę okienną, izolację fundamentów. W budynku dawnego gimnazjum konserwator zabytków zgodził się też na zastąpienie dachu wielospadowego płaskim oraz utworzenie dodatkowej kondygnacji w miejsce poddasza użytkowego. Wymieniono stropy i całkowicie przebudowano wnętrze. Zachowano jedynie stropy kolebkowe nad sienią i w korytarzach.

W budynku dawnej poczty stropy zachowano i wzmocniono, odrestaurowano elementy historycznej klatki schodowej i balustrady. Przebudowano natomiast dach w którym pojawiły się okna połaciowe. Wcześniej konieczna była rozbiórka kamienicy przylegającej do historycznego budynku szkoły, a także wszystkich garaży na zapleczu budynku w głębi ul. Lastadia.

 

Katarzyna Moritz