Wiadomości
Członkowie Ruchu Sprawiedliwości Społecznej podczas konferencji (Fot. Radio Gdańsk/Maciej Naskręt)

poniedziałek,

02 grudnia 2019

15:00

"Czyściciele kamienic" i absurdalnie wysokie ceny mieszkań. Gdańsk staje się miastem tylko dla turystów?

Faworyzowanie turystów kosztem stałych mieszkańców to zdaniem Ruchu Sprawiedliwości Społecznej główna przyczyna wyludniania się centrum Gdańska. W sezonie letnim nad Motławą dostępnych jest dwa tysiące prywatnych apartamentów, które zimą stoją puste. - W budynkach z lokalami na wynajem utrzymanie jest droższe - uważa Maciej Ostrowski, członek ruchu.

Systemy sprzedaży noclegów, takie jak Booking.com, czy Airbnb, negatywnie wpływają na komfort życia w centrum Gdańska. Przekonują o tym gdańscy działacze Ruchu Sprawiedliwości Społecznej. Ich zdaniem powszechne systemy sprzedaży noclegów wywołują szkodę dla miast turystycznych, w których centrach żyją turyści, zamiast rodowici mieszkańcy.


Ponadto dochodzi do zahamowania realizacji jednego z podstawowych zadań władzy, jaką jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych osób, których nie stać na lokum za ok. 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

- W budynkach z lokalami na wynajem utrzymanie jest droższe. W efekcie ludzie mieszkający w Gdańsku od pokoleń stają się mieszkańcami drugiej kategorii. Rosną wciąż ceny mieszkań, a także utrzymanie - uważa Maciej Ostrowski, członek ruchu.

Członkowie Ruchu Sprawiedliwości Społecznej chcą wprowadzenia wyższych podatków od wynajmowanych lokali. Chcą też zakazu ich wynajmu w najbardziej prestiżowych lokalizacjach. Obniżyłoby to koszty zakupu mieszkania i życia w centrum Gdańska. W tej chwili w Gdańsku jest ok. 2 tysięcy obiektów - apartamentów - przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy - tak wynika z danych serwisu booking.com. W trakcie sezonu turystycznego liczba rośnie nawet dwukrotnie.

POLE DLA "CZYŚCICIELI KAMIENIC"

Ponadto coraz wyższe ceny zakupu mieszkań sprawiają, że wieloletni lokatorzy są narażeni na działania przekraczające przepisy prawa. Zdaniem Ruchu Sprawiedliwości Społecznej zaczynają się pojawiać tak zwani "czyściciele kamienic". To osoby, które współpracują z wątpliwymi firmami, mającymi łamać prawa lokatorów i traktować ich jako przeszkodę na drodze do szybkiego zarabiania.

Wspomniane przedsiębiorstwa nie wahają się stosować gróźb karalnych i przemocy wobec właścicieli lokali. Wszystko po to, by doprowadzić ich do zmiany prawa własności.

Gdańscy działacze Ruchu Sprawiedliwości Społecznej będą wręczać turystom w najbliższych dniach ulotki informujące o zagrożeniach, jakie niesie za sobą najem krótkoterminowy.

Maciej Naskręt