Wiadomości
Karuzela na Placu Przyjaciół Sopotu będzie bezpłatnie wozić dzieci (fot. Fotobank.PL/UMS)

niedziela,

01 grudnia 2019

16:50

Milion złotych na świąteczne dekoracje w Sopocie. Wiadomo już, jak będzie wyglądała miejska choinka

Ponad milion złotych Sopot wyda na świąteczne dekoracje. W centrum miasta, na Placu Przyjaciół Sopotu stanie 9-metrowy sztuczny świerk oraz przestrzenne świecące instalacje. Ozdobionych zostanie także 18 latarni okalających plac.
Jak zapewnia Anna Dyksińska z Urzędu Miasta Sopotu, będzie przy czym zrobić sobie świąteczne rodzinne zdjęcie:


- Tegoroczna sopocka choinka będzie 9-metrowym świerkiem wykonanym z niepalnych materiałów i oczywiście ekologicznym. Jej gałęzie ozdobione będą minidiodami LED. Choinka udekorowana będzie 30 świetlnymi kulami i 500 bombkami. Na górze świątecznego drzewka tradycyjnie umieszczona zostanie ozdobna gwiazda, a dookoła podstawy świetlny płot z motywem połączonych ze sobą bombek o nieregularnych kształtach i różnej wielkości. To chyba największa nowość, którą będzie można podziwiać w tym roku.

ŚWIETLNE SANIE MIKOŁAJA

Nowymi dekoracjami w kształcie stojących trójwymiarowych lilii ustrojonych zostanie 18 latarni na placu. Stanie tam także świecąca instalacja nawiązująca do zaprzężonych w renifery sań św. Mikołaja. W saniach będzie można usiąść, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

W ciągu al. Niepodległości pojawi się 16 nowych przewieszek świątecznych nad ulicą oraz 187 dekoracji na latarniach. Motywem przewodnim oświetlania świątecznego al. Niepodległości będą płatki śniegu i gwiazdy. Oświetlenie konstrukcji dekoracji wypełnione będzie białymi diodami LED.

ŚWIĄTECZNE SELFIE

- Trójwymiarowe dekoracje na latarniach zawieszone będą również na ul. Kościuszki i rondzie przy ul. Kościuszki i Chopina. Przy kościele pw. św. Jerzego ustawiony zostanie dekoracyjny płaski napis "SOPOT" poprzedzony symbolem serca, idealny do świątecznych, rodzinnych selfie - mówi Anna Dyksińska.

Na ul. Malczewskiego zawiśnie 25 żagli świetlnych, na ul. Bohaterów Monte Cassino 35 dekoracji walca z ornamentem 3D. Kurtyny świetlne LED zostaną ustawione na wysokości poczty przy ul. Kościuszki.

Jak co roku wykorzystane zostaną drzewka rosnące przed: kościołem św. Jerzego, budynkiem urzędu miasta i przed siedzibą ZDiZ, które ozdobią kolorowe światła.

ANIOŁ NA PLACU ZDROJOWYM

Na pl. Zdrojowy przy molu zawitają dekoracje przestrzenne (bombka i anioł z harfą), a fontannę na Placu Przyjaciół Sopotu ozdobi specjalna kompozycja świetlna. 14 białych kul z lampkami pojawi się w parku Herbstów i na skwerze przed urzędem miasta. Również drzewa w ciągu ul. Bohaterów Monte Cassino zostają ozdobione lampkami.

SOPOCKIE MIASTECZKO NOWOROCZNE

- Od 28 grudnia do 6 stycznia, w godz. 13 do 22 na Placu Przyjaciół Sopotu będą rozstawione kramy w nowej formule "Sopockiego Miasteczka Noworocznego", które przejmie rolę urządzanego wcześniej Jarmarku Świątecznego. Centrum miasteczka rozkręci zabytkowa wenecka karuzela, która już od 18 grudnia będzie bezpłatnie wozić dzieci - mówi Anna Dyksińska.

Na placu pojawi się kilkanaście domków, w których będzie można kupić świąteczne przysmaki, tradycyjne zimowe napoje, artykuły spożywcze, pamiątki i produkty "eko". Ważnym elementem będzie nastrojowa muzyka. Pojawią się też trzy ogrzewane jadalnie. W programie wydarzenia zaplanowano atrakcje dla dzieci, parady karnawałowe i muzykę na żywo.

Zakup nowych dekoracji to koszt 599 277,01 zł, naprawa starych zamknie się w kwocie 34 317 zł, zaś montaż i demontaż wszystkich dekoracji to koszt 379 599,03 zł. Wszystkie podane kwoty są wartościami brutto. Sopockie iluminacje rozświetlą kurort 6 grudnia (około godz. 15.30) i będą się świecić do 2 lutego 2020 r. Operatorem Sopockiego Miasteczka Noworocznego 2019 są Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A.

Oprac. Puch