Wiadomości
Operacja trwała jedynie dwadzieścia minut, ale chomik musiał być do niej przygotowany (Fot. Publicdomainspictures.net)

niedziela,

01 grudnia 2019

13:28

Niecodzienna operacja w Trójmiejskiej Klinice Weterynaryjnej. Lekarze uratowali 2-letniego... chomika

To był zabieg chirurgiczny z niezwykłą precyzją. Na stół, a może raczej stolik operacyjny Trójmiejskiej Kliniki Weterynaryjnej trafiła... samiczka chomika syryjskiego. 2-letnia Chomisia cierpiała na ropomacicze.

Opiekunka Chomisi, 11-letnia Małgosia zauważyła, że jej ukochana pupilka nie wychodzi ze swojego domku i stała się osowiała. Zaniepokojona stanem zwierzątka, wraz z tatą, zabrała chomika do kliniki, gdzie zajęli się nim specjaliści.

 

PRECYZYJNE BADANIA

Chomisia została zdiagnozowana z zagrażającym życiu ropomaciczem, czyli ropną treścią w świetle macicy. Operacja polegała na usunięciu macicy i jajników. Badanie ultrasonografem ujawniło twór w okolicy jajnika - to utwierdziło lekarzy w słuszności wykonania zabiegu. Przeprowadził go dr Piotr Panek.


ODPOWIEDNIE PRZYGOTOWANIE

Operacja trwała jedynie dwadzieścia minut, ale chomik musiał być do niej przygotowany - miał odpowiednią dietę, został nawodniony, podano mu antybiotyki i leki przeciwbólowe. Później Chomisią zajęli się anestezjolog i technik weterynaryjny. Ze względu na rozmiar gryzonia, w zabiegu wykorzystano specjalne lupy weterynaryjne. Samiczka jeszcze tego samego dnia wróciła do kochających opiekunów.

- Teraz będzie mogła się cieszyć życiem bez uciążliwego bólu - czytamy na facebookowym profilu Trójmiejskiej Kliniki Weterynaryjnej.
 
chomik
(Fot. Trójmiejska Klinika Weterynaryjna)


Można powiedzieć, że 2-letnia Chomisia to wiekowe zwierzątko, bo chomiki syryjskie żyją średnio 2 do 2,5 roku, a dżungarskie i chińskie 1,5-2 lat.


oprac. pOr