Wiadomości
Premiera kalendarza Ciapkowa odbyła się w przestrzeni artystycznej "Halokultura", w podziemiach gdyńskiej Hali Targowej (fot. Radio Gdańsk/Piotr Puchalski)

niedziela,

01 grudnia 2019

10:38

Gdyńskie Ciapkowo ma nowy wyjątkowy kalendarz. Sprawdź, kto pozował z bezdomnymi czworonogami [FILM]

Komik Abelard Giza, lekkoatletka Anna Rogowska, muzyk Tomasz "Lipa" Lipiński pozowali z psami i kotami z Ciapkowa. W gronie gwiazd kalendarza gdyńskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt znalazła się także występująca w audycji Psie porady w Radiu Gdańsk Agnieszka Kępka. Kto jeszcze?

Kalendarz, który stał się cegiełką dla schroniska, powstawał pół roku. Pracę nad tworzeniem "ciapkowego kalendarza" poprowadziły wolontariuszki Karolina Kokot i Ewa Nosowska-Wichert. To one kontaktowały się z trójmiejskimi celebrytami, organizowały sesje zdjęciowe, szukały fotografa, grafika. Podkreślają, że nikt im nie odmówił.

ONI TEŻ MAJĄ PSY Z CIAPKOWA

- Każda z poproszonych osób, zgodziła się bez wahania pomóc czworonogom z Ciapkowa, a są to przecież osoby, które są niemalże stale zajęte. Jesteśmy wzruszone i wdzięczne, bo kiedy zabierałyśmy się za tworzenie kalendarza, nie wszyscy wierzyli w to, że się uda się nam zrealizować ten projekt - mówi Ewa Nosowska-Wichert.

- Cieszę, że zostałam zaproszona do tego wyjątkowego projektu. Pozowałam z psem, który szukał domu. Teraz już go ma. Znaleźli się ludzie dobrego serca, którzy go adoptowali. To sprawiło mi wielką radość. Nie mniejszą to, że znalazłam się w gronie wspaniałych osób, które również wsparły tę akcję. Mam nadzieję, że znajdą się ludzie, którzy kupią kalendarz i wesprą Ciapkowo - mówi Anna Rogowska, lekkoatletka, zdobywczyni brązowego medalu igrzysk olimpijskich i wielokrotna mistrzyni świata, a także... posiadaczka psia z Ciapkowa.

- Mieliśmy ich wiele, teraz moja córka ma cudownego psa. To pierwszy kundel i pierwszy pies ze schroniska, którego mamy w rodzinie. Nori to najinteligentniejszy psiak w historii naszej rodziny. Myślę, że wcześniej grzeszyliśmy, kupując psy. Oczywiście np. Husky, którego mieliśmy, był wspaniały, ale Nori chyba nikt nie zastąpi - mówi prof. Marek Żukowski, fizyk, który pozował razem z psem Tytanem.


GWIAZDA BEZ KURCZAKA NIE POZUJE


Jak opowiadają wolontariuszki tworzące kalendarz, praca ze zwierzętami nie była łatwa, a osoby pozujące musiały wykazać się cierpliwością. Kilu, który towarzyszył Annie Rogowskiej, nie chciał usiąść na kanapie, co psuło przygotowaną świąteczną kompozycję. Trzeba było użyć gotowanego kurczaka (w dużych ilościach), by w końcu czworonożny model zechciał współpracować. Sesja, która miała trwać 10 minut, trwała ponad godzinę.

Na sesję z kotami zaproszono behawiorystkę Agnieszkę Kępkę. O ile psy można namówić (czasem przekupić smakołykiem), by zachowały się tak, jak człowiek chce, o tyle koty z Ciapkowa to indywidualiści, mówią wolontariuszki. Zwierzęta rozpierzchły się, każde w inną stronę. Podobno jednak pani Kępka użyła sobie tylko znanych sposobów i przyciągnęła koty "spokojem ducha", siadając na podłodze.

KTO POZOWAŁ DLA CIAPKOWA?

Oto gwiazdy, które znalazły się na kolejnych stronach kalendarza:

- styczeń: Beata Buczek-Żarnecka, aktorka, pozowała z psem Karbo,

- luty: Joachim Lamża, aktor, pozował z psem Almondo,

- marzec: Agnieszka Kępka, psia behawiorystka, pozowała z kotami Apollem i Balbinką,

- kwiecień: Abelard Giza, komik, pozował razem z psem Rudolfem,

- maj: Sarsa, czyli Marta Markiewicz, piosenkarka, pozowała z psem Herosem,

- czerwiec: Maciej Kosycarz, fotograf, pozował razem z psem Charliem,

- lipiec: Julia Kamińska, aktorka i piosenkarka, pozowała z psem Alfem,

- sierpień: Tomasz "Lipa" Lipnicki, muzyk, pozował z suczką Tivią,

- wrzesień: Janusz Kupcewicz, piłkarz, pozował z psem Rasko,

- październik: Magda Beneda, malarka, pozowała z psem Gryfem,

- listopad: Marek Żukowski, fizyk, pozował razem z psem Tytanem,

- Grudzień: Anna Rogowska, lekkoatletka, pozowała z psem Kilu (który zjadł przy tym tony kurczaka – przyp. red.).

Zdjęcia wykonała Monika Chodak, za grafikę i skład odpowiedzialny był Michał Szwagliński. Akcję objęło patronatem Radio Gdańsk oraz prezydent Gdyni. Kalendarz można nabyć w schronisku Ciapkowo. Kosztuje 50 zł. Dochód w całości przeznaczony jest na poprawę warunków bytowych zwierząt.

NAJMŁODSI WSPIERAJĄ CIAPKOWO

Premiera kalendarza Ciapkowa odbyła się w sobotę późnym popołudniem w "Halokulturze" (przestrzeni artystycznej w podziemiach gdyńskiej Hali Targowej). Zachwycone opowieściami wolontariuszek były dzieci. One, jak się okazuje, bardziej niż na celebrytów, zwracały uwagę na psy i koty.

- Bardzo mi się podoba kalendarz. Z psów, które w nim wystąpiły, najbardziej podobał mi się Charlie - mówi uczennica Lilianna Syguła, która przyszła razem z mamą Agnieszką Maj-Sygułą. - Mamy dwa psy ze schroniska Pepsi i Ringa, często opiekujemy się zwierzętami i pomagamy schronisku - mówi pani Maj-Syguła.

- Mi się podobały wszystkie psy i koty. Ja nie mogę ich mieć, bo mój brat ma alergię. Za to mam rybki i jak tylko mogę, to pomagam zwierzętom, bo bardzo to lubię - mówi Lena Bugowska, która także przyszła z rodzicami, by kupić nowy "ciapkowy kalendarz".Kalendarz kupisz tutaj:
OTOZ Animals Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt "Ciapkowo"


81-654 Gdynia ul. Małokacka 3A
telefon: 58 622 25 52 e-mail: schronisko@ciapkowo.pl

POSŁUCHAJ MATERIAŁU:

Piotr Puchalski
Napisz do autora: p.puchalski@radiogdansk.pl