Wiadomości
Gdański Program Edukacji Morskiej trwa od 2010 roku (Fot. Agencja KFP/Pawel Marcinko)

piątek,

29 listopada 2019

18:11

Poznać Gdańsk z perspektywy wody. Przez dziewięć lat z Programu Edukacji Morskiej skorzystało ponad 40 tys. uczniów

Zakończyła się kolejna edycja Programu Edukacji Morskiej. Jej uczestnicy uczyli się podstaw żeglowania, pogłębiali wiedzę z historii, geografii i biologii, a przede wszystkim poznawali Gdańsk od strony wody. - Tym razem programem objęto dwa razy więcej uczniów niż planowano - mówi prezes Fundacji Gdańskiej Jacek Bendykowski.

W ostatniej edycji programu, obejmującej lata 2017-2019, udział wzięło prawie 9 tysięcy młodych gdańszczan od przedszkolaka po szkoły ponadpodstawowe. Była nauka wiązania węzłów, zajęcia kajakarsko-wioślarskie z elementami przygotowania na ergometrach czy rejsy żaglowcami. Młodzi poznawali też historię Gdańska od strony wody. Mimo mniejszego dofinansowania w przyszłym roku, projekt będzie kontynuowany. 

– Musimy szukać dodatkowych źródeł finansowania tego projektu. Mimo że w przyszłorocznym budżecie jest ponad miliard złotych na edukację, to trzeba będzie dokonać dużych cięć ze względu na zmiany – także w tym programie. To wszystko cały czas jest przeliczane – mówi wiceprezydent miasta Piotr Kowalczuk. 

CHCĄ POSZERZYĆ PROGRAM

Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej, która prowadzi projekt, do zapowiadanych zmian w finansowaniu programu podchodzi zadaniowo.

– To, że jest mniej pieniędzy, nie znaczy, że jest mniej roboty. Trzeba to wszystko trochę przeorganizować. Będziemy sięgać po wsparcie od pracodawców z branży morskiej. Chcemy wzbogacić ten program o prezentowanie zawodów z tej gałęzi i pokazać, jak bardzo są ciekawe pod względem zawodowym – mówi prezes.

SKORZYSTAŁO 40 TYS. GDAŃSZCZAN


Gdański Program Edukacji Morskiej wystartował w 2010 roku. Przez ten czas skorzystało z niego ponad 40 tysięcy młodych gdańszczan. 

Aleksandra Nietopiel/mkul