Wiadomości
W debacie wzięli udział politycy różnych opcji (fot. Radio Gdańsk/Katarzyna Moritz)

piątek,

29 listopada 2019

16:43

Debata młodzieży i polityków różnych opcji. "Najważniejsza jest współpraca i poleganie na sobie nawzajem"

Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska wraz z Młodzieżową Radą Miasta Łodzi, zorganizowała w Europejskim Centrum Solidarności debatę "Mówię, Współpracuję, Decyduję". Młodzież oraz znani politycy dyskutowali o sprawach ”moich, twoich i naszych wspólnych”. Tematem debaty były m.in. edukacja obywatelska, współpraca jako klucz do osiągnięcia sukcesu, czy jednostka jako fundament wspólnoty.

- Chcemy dbać o społeczny dialog wśród młodzieży – podkreślała Paulina Nowak, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska. - Współpraca i możliwość polegania na sobie nawzajem to jest coś, co moim zdaniem jest najważniejsze. Nigdy nie lubiłam sytuacji, gdy jedna osoba stoi na piedestale i mówi, że zrobiła wszystko. Skoro jesteśmy grupą, to każdy pracuje tak samo. Na tym opiera się współpraca - mówi Nowak. 

"ZASZCZEPIĆ INNĄ JAKOŚ POLITYKI"

Jolanta Banach z Lewicy podkreśla, że najważniejsze jest to, "żeby młodzież nauczyła się wzajemnie słuchać".


- To jest ten czas, kiedy można w nich zaszczepić inną jakość polityki, dlatego żeby utrwalać w nich taką jakość dialogu deliberatywnego, roztrząsającego, i konkluzywnego, kiedy się dochodzi do ważnych wniosków. Wartość takich debat polegają na tym, że jakiś rodzaj doświadczenia im przekazujemy, choć to nie zawsze jest to dobre doświadczenie – podkreśla Banach.

W debacie gościnnie udział wzięła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, europoseł Janusz Lewandowski czy Bogdan Borusewicz. Wystąpili też radni Kazimierz Koralewski i Andrzej Skiba z Prawa i Sprawiedliwości, wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak, przewodnicząca Rady Miasta Agnieszka Owczarczak czy Jolanta Banach z Lewicy.

Debata jest współorganizowana z Młodzieżową Radą Miasta z Łodzi. Zakończy się w sobotę, wydaniem manifestu z najważniejszymi wnioskami.

Katarzyna Moritz