Wiadomości
Każdemu zdarzyć mogą się nietrafione zakupy (Fot. Pixabay.com)

piątek,

29 listopada 2019

13:26

Co zrobić, jeśli w zakupowym szale dokonamy złych wyborów? Rzecznik konsumentów: "Towar (prawie) zawsze można zwrócić"

Obniżki nawet do 80 proc. oferują sklepy podczas Czarnego Piątku. Jak przekonuje Miejski Rzecznik Konsumentów w Gdańsku, w większości przypadków kupiony towar możemy zwrócić do sklepu, a jeśli okaże się że ma on wadę - zażądać wymiany, naprawy produktu, obniżenia jego ceny lub zwrotu całkowitej zapłaconej kwoty.

ZWROT TOWARU

- Możliwość zwrotu zawsze zależy od tego, gdzie robiliśmy zakupy - tłumaczy Joanna Popik. - W przypadku zakupów w sklepie stacjonarnym, jest to dobra wola sprzedawcy. Czyli jeżeli przyjmuje on zwroty, to ustala również ich zasady. Natomiast w przypadku zakupów dokonywanych przez internet, konsument zawsze ma prawo zwrócić towar w ciągu dwóch tygodni. Są jednak wyjątki. Do nich należą produkty spersonalizowane (np. przedmiot z indywidualnym grawerem) czy odpieczętowane płyty i gry.

Jak dodaje Miejski Rzecznik Konsumentów, sklepy internetowe często oferują klientom dłuższy niż 2-tygodniowy termin na zwrot towaru. Zależy to jednak tylko i wyłącznie od dobrej woli sprzedającego.

- To jest wewnętrzna praktyka handlowa sprzedawcy. Może on ustalić termin dłuższy od ustawowych 14 dni. Natomiast nie może tego terminu skracać.

W przypadku zakupów w sklepie internetowym, konsument zwraca towar na swój koszt, chyba że sprzedawca go nie poinformował wcześniej o tym bądź zaproponował, że te koszta przyjmie na siebie.

- Zwracany towar powinien być w stanie nieużywanym m.in. powinien posiadać wszystkie metki - podkreśla Joanna Popik. - Można go sprawdzić, ale na takich zasadach, jak byśmy oglądali go w sklepie stacjonarnym.

WADA TOWARU

Jeśli zaś w zakupie wykryjemy usterkę, należy to jak najszybciej zgłosić sprzedającemu.

- Trzeba jednak rozróżnić dwa przysługujące nam uprawnienia: prawo do reklamacji i gwarancję - mówi Joanna Popik. - Tutaj mają zastosowanie albo przepisy Kodeksu Cywilnego o rękojmi - to taka podstawowa odpowiedzialność sprzedawcy za wady towaru - albo jeżeli dodatkowo mamy udzieloną gwarancję, to wówczas możemy skorzystać również z tego drugiego uprawnienia. Jeśli wybieramy rękojmię, to zawiadamiamy o tym sprzedawcę, składamy reklamację i odsyłamy towar lub zawozimy go do sklepu, żądając naprawy, wymiany lub obniżki ceny. W przypadku wady istotnej, można nawet zażądać zwrotu gotówki.

Jak dodaje ekspert, to konsument decyduje, z którego uprawnienia skorzysta i jaką formę zadośćuczynienia zażąda za wadliwy towar. Sprzedawca może się sprzeciwić wykonaniu takiego żądania tylko na podstawie przesłanek z przepisów. Jest tak np. kiedy wymiana jest niemożliwa lub wymaga nadmiernych kosztów.

Czarny Piątek otwiera sezon zakupów przed Bożym Narodzeniem. Święto dotarło do Polski ze Stanów Zjednoczonych.


Dominika Raszkiewicz