Wiadomości
Stpendia wręczał Dariusz Drelich - wojewoda pomorski, a także Małgorzata Bielang - pomorski kurator oświat. (fot. PUW Gdańsk)

piątek,

29 listopada 2019

13:41

Wojewoda pomorski wręczył medale dla nauczycieli i stypendia Prezesa Rady Ministrów. Nagrodzono 200 uczniów

Ponad 200 uczniów z pomorskich szkół średnich otrzymało dzisiaj stypendia Prezesa Rady Ministrów. Uczniom przyznano 300 złotych miesięcznie wsparcia. Odznaczenia za zasługi i wieloletnią pracę otrzymali także nauczyciele. 

Uroczyste wręczenie wyróżnień odbyło się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Mowa o najlepszych uczniach w pomorskich szkołach. Jest ich ponad 200 i mogli liczyć na stypendium w wysokości 300-złotych miesięcznie do końca tego roku szkolnego.

34 pomorskim nauczycielom wręczono także prestiżowe wyróżnienia: Brązowy Krzyż Zasługi, złote, srebrne, brązowe Medale za Długoletnią Służbę oraz Medale Komisji Edukacji Narodowej.


- To ogromne wyróżnienie. Są to najlepsi uczniowie i nauczyciele ze szkół w województwie pomorskim. Każda placówka mogła wytypować do stypendium tylko jednego ucznia. Cieszę się, że postawili oni sobie tak ambitne cele i zainwestowali we własny rozwój - mówi Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

W podobnym tonie wypowiada się Pomorski Kurator Oświaty.

- Tu tak naprawdę nie chodzi o pieniądze, a prestiż. Stypendia od szefa rządu są ogromnym wyróżnieniem i motywacją samą w sobie. To sygnał, że warto zdobywać wiedzę - jedni mogą odbierać nagrodę z lekką zazdrością, a dla innych laureaci mogą być wzorem do naśladowania - dodaje Małgorzata Bielang, pomorski kurator oświaty.

NIE KAŻDY BĘDZIE STUDIOWAŁ

Uczniowie planują przeznaczyć pieniądze na dalszą edukację i pasje.

- Chcę studiować dziennikarstwo, uzyskane środki przeznaczę na dodatkowe korepetycje, by jeszcze lepiej zdać zbliżającą się maturę - mówi Weronika Brylowska z V Liceum Ogólnokształcącego w Wejherowie.

Nieco inaczej swoją przyszłość widzi Jakub Karepin, uczeń Technikum Samochodowego w Gdańsku.

- Za środki otrzymane od premiera chce kupić samochód. Studia nie są dla mnie, planuję pójść do pracy w warsztacie samochodowym, a następnie otworzyć własny - mówi. 
 

Maciej Naskręt

Brązowy Krzyż Zasługi, złote, srebrne, brązowe Medale za Długoletnią Służbę oraz Medale Komisji Edukacji Narodowej wręczył dziś Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich 34 pomorskim nauczycielom.