Wiadomości
Główna bohaterka animacji (Fot. Grupa Smacznego)

piątek,

29 listopada 2019

09:47

Wyjątkowy prezent na Mikołajki. "Wieczór z Basią" w Radiu Gdańsk

Z okazji Mikołajek przygotowaliśmy coś dla naszych małych i dużych słuchaczy. W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk odbędzie się pokaz bajki "Basia" z muzyką na żywo. Zagrają: Grupa Strasznego z Michałem Jacaszkiem i Łukaszem Kanią. Na bajkowo-muzyczny "Wieczór z Basią" zapraszamy 6 grudnia o 18:00.

Basia to bohaterka książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak. Basia ma 5 lat i tak zwany charakterek. Mieszka w mieście z rodzicami, dwójką braci, żółwiem Kajetanem i pluszowym przyjacielem Miśkiem Zdziśkiem. Basia lubi książki i wymyślanie nowych zabaw. Nie jest idealnie grzeczna, ale nie sposób jej nie lubić. Czasami Basia, jak każdy pięciolatek, napotyka wielkie problemy, z którymi musi sobie poradzić. Odkrywa, że czasem na najtrudniejsze pytania można znaleźć proste odpowiedzi.
 
front basia kartka
 Basia (Fot. Grupa Smacznego)

"Basię" zrealizowała Grupa Smacznego - studio animacji z Gdańska. Powstało z inicjatywy Roberta Jaszczurowskiego, Łukasza Kacprowicza i Marcina Wasilewskiego. Specjalizuje się w produkcjach w technice 2D i posiada 15 lat doświadczenia w tworzeniu animacji od rozwoju projektu po postprodukcję. Współpracuje z najlepszymi twórcami kultury, Robertem Turło, kompozytorem muzyki filmowej Łukaszem Targoszem czy z producentem muzyki elektronicznej Michałem Jacaszkiem. W 2016 r. GS zostało nominowane do prestiżowej europejskiej nagrody Producent Roku przez europejskie środowisko 900 producentów animacji z 30 krajów - Cartoon Forum. Filmy i seriale wyprodukowane przez Grupę Smacznego otrzymały 15 nagród od publiczności i międzynarodowego środowiska branżowego, w tym prestiżowy Siggraph w USA. Od wielu lat tworzy animacje dla dzieci o wartościowym, edukacyjnym przekazie merytorycznym (np. do podręczników dla Oxford University Press czy Longman) oraz wysokiej jakości animowane reklamy, teledyski, filmy krótkometrażowe.

Studio jest odpowiedzialne za wiele produkcji komercyjnych i artystycznych, w dużej mierze dofinansowywanych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Kreatywną Europę i FINA. Najpopularniejszą produkcją jest seria „Basia", której trzecia część miała premierę w listopadzie 2019. Równie dużym uznaniem cieszy się seria „Mami Fatale", którą można obecnie obejrzeć na kanale vod.tvp.pl. Aktualnie studio pracuje nad nowymi seriami „Grand Banda" i „Johann, Sebastiana i Bach" i innymi. Grupa Smacznego jest koproducentem powstającego pełnometrażowego filmu animowanego „Ryjówka Przeznaczenia".

PIERWSZY POLSKI SERIAL INTERNETOWY

W studiu powstał też pierwszy polski serial internetowy – animowana seria "Bear me" Kasi Wilk, która jest rozwinięciem jej shorta pod tym samym tytułem, zdobywcy 18 nagród na światowych festiwalach. Grupa Smacznego zdobyła również główną nagrodę w konkursie na koncepcję scenograficzną i merytoryczną wystawy stałej dla dzieci w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wystawa "Wydział Zabaw" została zrealizowana w 2015 roku. Także produkcja "Basia" zgarnęła wiele nagród w Polsce i na świecie, m.in Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla najlepszej polskiej animacji za odcinek "Basia i upał w ZOO", główną nagrodę w 3. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Gdańsku 2017, nagrodę TrickFilm w Stuttgarcie czy w Annecy.

smacznego copy


Grupa Smacznego: Studio Animacji z Gdańska (Fot. Grupa Smacznego)


"WIECZÓR Z BASIĄ" I MUZYKA NA ŻYWO

Z okazji Mikołajek, w Radiu Gdańsk będzie można obejrzeć przygody "Basi" na wielkim ekranie. Zapowiada się wyjątkowy wieczór, bo na scenie pojawią się też muzycy. Na żywo zagrają: Michał Jacaszek, Łukasz Kania i Grupa Strasznego.


MULTIINSTRUMENTALISTA

Michał Jacaszek to kompozytor, multiinstrumentalista, aranżer, jeden z najbardziej oryginalnych przedstawicieli polskiej muzyki elektronicznej i elektroakustycznej. Urodził się w Mrągowie, mieszka i tworzy w Gdańsku. Nagrywa i wydaje płyty jako Jacaszek. Ma na swoim koncie kilka autorskich albumów, ilustracje muzyczne do poezji i prozy, muzykę teatralną i filmową oraz słuchowiska. Współpracuje z muzykami, choreografami, artystami tworzącymi nowe media i performerami, a także z malarzami, poetami, pisarzami. Jest jednym z kuratorów Festiwalu C3 – Club Contemporary Classical oraz członkiem Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej.  Jest także autorem ścieżki dźwiękowej do całej serii bajek "Basia".


ZAPROSZENIA NA ANTENIE

Po pokazie dla najmłodszych odbędą się warsztaty. Będą też niespodzianki. Zaproszenia na "Wieczór z Basią" można wygrać słuchając Radia Gdańsk.


Partnerzy wydarzenia: Polski Koncern Naftowy ORLEN oraz Sklep "MAMA i JA".


Do zobaczenia!