Wiadomości
Kamila Orlińska i Włodek Raszkiewicz w gabinecie neuromedytacji. Fot.RG

środa,

27 listopada 2019

15:05

Co dziennikarz ma w głowie? Wystarczy kilka elektrod i można zobaczyć przebieg fal mózgowych [POSŁUCHAJ]

Co dziennikarz ma w głowie? Włodek Raszkiewicz podobno ma za mało wolnych fal alfa, powinien wyciszyć się, pomedytować. To wynika z wstępnych pomiarów przeprowadzonych w pierwszej w Polsce pracowni neuromedytacji założonej przez Kamilę Orlińską.

Medytacja wsparta pomiarami fal mózgowych to specjalność Kamili Orlińskiej. Przygodę z medytacją rozpoczęła mając 14 lat, zawsze praktykowała techniki koncentracji i wyciszenia, odbyła wiele kursów w Europie, kształciła się i współpracuje z mistrzami w Monachium, Genewie, Wielkiej Brytanii, kilka lat temu zafascynowała się technologią pozwalająca na "zaglądanie" do relaksującego się mózgu.

Z czego wynika to techniczne zainteresowanie? Być może ze studiów? Kamila ukończyła matematykę i fizykę teoretyczną w Uniwersytecie Warszawskim. Być może z pracy? Bohaterka naszej rozmowy przez kilka lat pracowała w branży IT. Jeżdżąc na zajęcia i kursy zauważyła, że elektronika wkracza w świat medytacji. Pojawiają się urządzenia które mierzą stan umysłu. Zaczęła je kupować, testować i pracować z nimi.

neuromedytacja 2
Kamila Orlińska Fot. Minazee

Obecnie Kamila Orlińska otworzyła w Gdańsku pierwszy w Polsce gabinet neutomedyctacji. Proponuje różne typy medytacji wsparte pomiarami fal mózgowych, to technologia znana i podobna do stosowanego w medycynie zapisu EEG, które dają informację o skuteczności danego rodzaju medytacji. Neurofeedback jest poszerzony o biofeedback, pomiary potliwości, temperatury ciała, pulsu, itp... W jej technologicznym świecie medytacji są również aparaty do ćwiczenia w wirtualnej rzeczywistości. VR odcina od realu i wprowadza w "rzeczywistość spokoju".


Posłuchaj audycji z Kamilą Orlińską:


Kamila Orlińska prowadzi blog w którym pisze o sobie: "Chcę się podzielić z Tobą technikami, które poprawiają wydajność mózgu, wspomagają regenerację umysłu i regulację emocji. Technikami, które pozwoliły mi skutecznie wykorzystać swój potencjał, wbijając się na szczyty kariery technicznej w IT, ustawiając strategie DevOps w światowych korporacjach takich jak NXP (oddział w Austrii) i Valeo (w Niemczech i Francji). Jednocześnie umiałam zadbać o rodzinę, wychowanie syna i swoje dobre samopoczucie. Mam kilka hobby i dużo podróżuję. [...]

neuromedytacja 3
Techniki biofeedbacku i VR są stosowane w wielu dziedzinach, między innymi do szkolenia żołnierzy i sportowców. Na zdjęciu ćwiczenia amerykańskich Marines. Fot.US Army.

"Wiem, co te techniki zrobiły dla mnie i jak zmieniły moje życie. Jak zmieniają życie dziesiątkom tysięcy ludzi na całym świecie. Moją pracą było usprawnianie procesów produkcji, optymalizacja, systematyzacja i szkolenia dla projektów kosztujących miliony euro. Wyszukiwanie słabych punktów, które blokowały postęp dla setki współpracujących na wspólny cel osób. Teraz te same kroki stosuję dla każdego umysłu indywidualnie, znajdując jego słabe i mocne strony. Tak zrodził się pomysł otwarcia pierwszego w Polsce gabinetu neuromedytacji. Ta technika polega na zastosowaniu w medytacji zasad opartych na wiedzy o funkcjonowaniu mózgu."

BLOG KAMILI ORLIŚKIEJ >>> KLIKNIJ TUTAJ

Włodzimierz Raszkiewicz