Wiadomości
Spór w radzie miejskiej dotyczył m.in. opróżniania koszów ulicznych (Fot. Pixabay)

środa,

27 listopada 2019

17:54

Od stycznia wyższe opłaty za wywóz śmieci w Gdyni. Nawet ćwierć tysiąca złotych kary dla niesegregujących [NOWE STAWKI]

Nowe stawki opłat za wywóz śmieci w Gdyni zatwierdzone przez radę miasta. Od stycznia gdynianie, w zależności od powierzchni lokalu, zapłacą za wywóz segregowanych odpadów od 37 do nawet 90 złotych miesięcznie.
To prawie 2,5 raza więcej niż dotychczas. Kara za niesegregowanie śmieci w skrajnych przypadkach sięgnie prawie ćwierć tysiąca złotych miesięcznie.


Zdaniem opozycji podwyżka mogłaby być znacznie niższa, gdyby urzędnicy nie obciążyli mieszkańców kosztami oczyszczania miasta.

- To mieszkańcy płacić będą za opróżnianie koszy ulicznych czy sprzątanie plaż - mówi Marcin Bełbot, radny Prawa i Sprawiedliwości. - Te zadania są po prostu przerzucane na gdynian poprzez opłacanie ich z opłaty śmieciowej. A to wynika z fatalnej sytuacji finansowej miasta, do której doprowadziły władze Gdyni.

SYSTEM FINANSOWANIA

Wiceprezydent Gdyni Michał Guć podkreśla natomiast, że taki system finansowania tych zadań obowiązuje już od 6 lat. - Konsekwentnie od 2013 roku, gdy taki model wprowadziliśmy, finansowanie tych zadań odbywa się z opłaty śmieciowej - podkreśla urzędnik.

POPRAWKA ODRZUCONA

Z kolei Tadeusz Szemiot, przewodniczący klubu radnych Platformy Obywatelskiej złożył projekt poprawki do uchwały zakładający przejęcie przez miasto kosztów opróżniania koszów ulicznych. W ten sposób nowe stawki opłat mogłyby zmaleć o 16 procent. Radni rządzącej Gdynią Samorządności jednak poprawkę odrzucili.

Nowe stawki opłaty śmieciowej rada miasta przyjęła głosami Samorządności. Radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej byli przeciwko.

STAWKI, KTÓRE OBOWIĄZYWAĆ BĘDĄ OD STYCZNIA 2020 ROKU:

Odpady segregowane:

- mieszkanie o powierzchni do 45 mkw. - 37 zł
- mieszkanie o powierzchni od 45 do 60 mkw. - 63 zł
- mieszkanie o powierzchni od 60 do 80 mkw. - 73 zł
- mieszkanie o powierzchni powyżej 80 mkw. - 90 zł

Kary za niesegregowanie odpadów:

- mieszkanie o powierzchni do 45 mkw. - 92,5 zł
- mieszkanie o powierzchni od 45 do 60 mkw. - 157,50 zł
- mieszkanie o powierzchni od 60 do 80 mkw. - 182,50 zł
- mieszkanie o powierzchni powyżej 80 mkw. - 225 zł

Marcin Lange/pb