Wiadomości
Przystań portu jachtowego w Górkach Zachodnich, znana jako Jachtklub Stoczni Gdańskiej, zostanie zmodernizowana i rozbudowana za blisko 20 mln zł (Fot. materiały DRMG)

środa,

27 listopada 2019

16:53

36 mln zł na nowe przystanie dla jachtów i kajaków na Pomorzu. Trzy duże inwestycje będą w Gdańsku

Ponad pół tysiąca nowych miejsc do cumowania, budowa i rozbudowa przystani żeglarskich oraz nowa infrastruktura dla szlaków kajakowych powstanie na Pomorzu. Inwestycje dla wodniaków w naszym regionie dostały unijne dofinansowanie i maja być zrealizowane w ciągu 2 lat. - Trzy największe będą w Gdańsku - podkreśla prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz.

Rosnące zainteresowanie sportami wodnymi sprzyja powstawaniu nowych inwestycji na Pomorzu. Są one realizowanie nie tylko przez prywatnych inwestorów, ale też przez samorządy.

Od 2014 roku, w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską programu „Pętla Żuławska”, można już przepłynąć kajakiem, jachtem, łodzią motorową lub hausbotem ponad 300 km połączonych szlaków wodnych Wisły, Nogatu, Tugi, Motławy, Kanału Jagiellońskiego, rzeki Elbląg, a także wód Zalewu Wiślanego.

"PODPISUJEMY UMOWĘ I BIERZEMY SIĘ DO PRACY"

W środę w Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowy na dofinansowanie kolejnych inwestycji w ramach rozbudowy Pętli Żuławskiej.

Jak wyjaśnia Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, która z marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem podpisała umowę na dofinansowanie projektu, dwie inwestycje realizowane będą przez Gdańsk.

- Będzie to modernizacja i rozbudowa już istniejącego portu jachtowego w Górkach Zachodnich. Wartość tego projektu to niemal 20 mln zł, z czego 12 milionów będzie pochodziło z Unii Europejskiej - tłumaczy prezydent. Druga inwestycja powstanie przy ul. Nadwiślańskiej i jest warta prawie 6 mln zł, z czego 4 mln zł będą pochodziły z Unii Europejskiej. - W tym przypadku to będzie budowa przystani jachtowej. Trzecia realizowana będzie przez Akademicki Klub Morski, także w Górkach Zachodnich. Są to projekty przybliżające i miasto do wody, i wodę do miasta. Zarówno Sobieszewo jak i Górki Zachodnie zyskają inwestycje, o które środowiska żeglarskie od wielu lat już postulowały. Cieszymy się, że skutecznie wywalczyliśmy na to środki unijne. Dzisiaj podpisujemy umowę i bierzemy się do pracy – dodaje prezydent.

PONAD PÓŁ TYSIĄCA NOWYCH MIEJSC DO CUMOWANIA

Rozbudowany i zmodernizowany port jachtowy w Górkach Zachodnich na Wiśle Śmiałej, zamiast obecnych 120 miejsc do cumowania, będzie ich miał docelowo 235. Tak atrakcyjnie położona przystań, tuż przy Zatoce Gdańskiej, będzie więc miała szanse na wykorzystanie w pełni swojego potencjału. W ramach projektu basen portowy (o powierzchni blisko 13 tys. m kw.) zyska nowy falochron pływający, nabrzeża żelbetowe, pomosty i sieci wodociągowe - kanalizacyjne i deszczowe.

Zupełnie od podstaw powstanie natomiast przystań jachtowa przy ul. Nadwiślańskiej na Wyspie Sobieszewskiej (przy hotelu Renusz) na Martwej Wiśle. W tym przypadku kilka razy zmieniała się koncepcja odnośnie wielkości obiektu. Ostatecznie przyjęto wersję rozbudowaną, a sprzyja temu sąsiedztwo zwodzonego mostu, otwartego w zeszłym roku.

Zacumuje tam około 150 jachtów, a w tym celu powstanie zamknięty port. Tworzyć go będą stałe i pływające pomosty o łącznej długość ponad 300 m. Do tego na lądzie zbudowane zostaną dwa budynki zaplecza dla żeglarzy, czyli hangar do trzymania sprzętu wodnego oraz budynek przystani z bosmanatem i zapleczem sanitarno-socjalnym.

MA BYĆ WIĘCEJ ODWIEDZAJĄCYCH

Akademicki Klub Morski położony przy Wiśle Śmiałej w Górkach Zachodnich będzie modernizowany i rozbudowywany, podobnie jak miejska inwestycja z Sobieszewa, za kwotę blisko 6 mln zł (dofinansowanie 3,8 mln zł). Prace remontowe dotyczyć będą zniszczonych nabrzeży i pomostów, powstaną też nowe budynki z zapleczem dla wodniaków oraz nowe pomosty do cumowania.

Te trzy inwestycje mają skutkować wzrostem liczby odwiedzin w tych obiektach, nawet ponad 3 tysiące osób więcej niż obecnie. Inwestycje mają być zrealizowane do grudnia 2021 roku.

KAJAKIEM PO POMORSKICH RZEKACH I NOWYCH PRZYSTANIACH

W ramach projektu „Pomorskie Szlaki Kajakowe” powstanie natomiast kilka inwestycji na rzekach Reda i Łupawa. Na pierwszej z rzek nastąpi budowa lub rozbudowa infrastruktury turystycznej w okolicach miast Reda i Wejherowo, a na drugiej – Łupawie - około 30 km na wschód od Pucka. Kajakarze mają zyskać nowe przystanie, przenoski, wiaty oraz drogi dojazdowe.

Łączna wartość wszystkich projektów w ramach „Pętli Żuławskiej” i „Pomorskich szlaków kajakowych” to ponad 36 mln zł.

 

Katarzyna Moritz