Wiadomości
Zamiast spotkania z mieszkańcami na stronie spółdzielni pojawił się harmonogram przyszłych, planowanych dopiero rozmów (fot. Paweł Marcinko / KFP)

piątek,

22 listopada 2019

15:25

Nie doszło do obiecanego spotkania zarządu SM Ujeścisko z mieszkańcami. Odpowiedzi brak, komornik nadal ściąga długi

Kolejne zamieszanie w Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko. Członkowie zarządu i rady nadzorczej nie dotrzymali obietnicy danej tydzień temu mieszkańcom i nie przyszli na spotkanie. Mieli wyjaśnić stan finansowy spółdzielni po tym, jak komornik zablokował jej rachunki -  mówi gdański radny Przemysław Majewski.


Przypomnijmy, w zeszły czwartek, podczas gdy w budynku Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko odbywało się zebranie rady nadzorczej, przed gmachem zgromadziło się około 150 mieszkańców, którzy protestowali przeciwko złemu zarządzaniu spółdzielnią. Chcieli uzyskać informację o jej rzeczywistej kondycji finansowej, gdyż komornik prowadzi egzekucję komorniczą z powodu zadłużenia spółdzielni.

 

TRANSPARENTNIE O SWOICH DZIAŁANIACH?

- Zamiast spotkania z mieszkańcami na stronie spółdzielni pojawił się harmonogram przyszłych, planowanych dopiero rozmów oraz wykaz kwot zajętych przez komornika. Plan tych spotkań w przyszłym tygodniu to światełko w tunelu. Jesteśmy ciekawi odpowiedzi na nasuwające się mieszkańcom pytania. Liczymy na wyjaśnienia na temat tego, jakie jest rzeczywiste zadłużenie, kiedy i kto dokończy rozpoczęte inwestycje oraz czy zarząd zacznie wreszcie w sposób otwarty i transparenty informować o swoich działaniach. Do tej pory tak nie było – podkreśla Przemysław Majewski, który wraz radnym PiS Andrzejem Skibą zaoferowali mieszkańcom pomoc prawną.


Wykaz kwot zajętych przez komornika opiewa obecnie na 1,2 miliona złotych. Z powodu egzekucji komorniczej mieszkańcom już raz odłączono ogrzewanie. Spółdzielców w trudnej sytuacji chcą wspierać miejscy radni, a także Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska.  Mimo że miasto nie ma uprawnień nadzorczych, zaprosił on na spotkanie prezesa spółdzielni wraz z Radą Nadzorczą.

KOMORNIK  EGZEKWUJE NALEŻNOŚCI

Egzekucja komornicza dotyczy nieruchomości, na których znajdują się rozpoczęte budowy nowych osiedli SM Ujeścisko. To m.in. Przy Oczkach, Na Stoku, Płocka Park, August. W księgach wieczystych gruntów, na których stoją budowy, pojawiły się wpisy o wszczęciu egzekucji. Choć spółdzielnia do tej pory nie chce ujawniać kwoty zadłużenia, prawdopodobnie w przypadku tylko jednego z wykonawców wynosi ona ponad 2,3 mln zł.

W czwartek natomiast na stronie spółdzielni umieszczono wykaz kwot zajętych przez komornika. Rada spółdzielni jest zdumiona tym faktem, gdyż ma, postanowieniem Sądu Okręgowego w Gdańsku z 8 listopada, wstrzymane "dalsze czynności komornicze". 

- Prowadzone egzekucje są nadmiernie uciążliwe, gdyż komornik domaga się wierzytelności, naszym zdaniem bezpodstawnie, na kwotę 647 tys. zł, a zajęte nieruchomości spółdzielni warte są 90 mln zł. Dalsze działania komornika paraliżują działalność spółdzielni i powodują trudną sytuację finansową, która przekłada się na dalsze opóźnienia na prowadzonych inwestycjach - czytamy w najnowszej informacji na stronach SM Ujeścisko.

Spotkania z mieszkańcami na temat poszczególnych inwestycji rozpoczną się od poniedziałku 25 listopada i potrwają do 3 grudnia. W sumie będzie ich 10. Będą się odbywać w szkole podstawowej nr 19, przy ul. Emilii Hoene 6.

 

Katarzyna Moritz