Wiadomości
Agnieszka Pomaska podkreślała znaczenie polityki energetycznej (fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski)

poniedziałek,

18 listopada 2019

15:10

Pomorscy parlamentarzyści KO przedstawili swoje priorytety. Środowisko, środki unijne i transport

Ochrona środowiska, korzystne rozwiązania dla największych pomorskich firm, korzystanie ze wsparcia Unii Europejskiej - między innymi na tym zamierzają skupiać się w rozpoczynającej się kadencji parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej. O planach na najbliższe cztery lata mówili w Gdańsku Sławomir Neumann, Agnieszka Pomaska, Barbara Nowacka, Małgorzata Chmiel, Kazimierz Kleina, Stanisław Lamczyk oraz Ryszard Świlski.

Dużo uwagi poświęcono tematom związanym z ochroną środowiska.

- Niezwykle ważna jest dla nas kwestia zmiany prowadzenia polityki energetycznej. Platforma Obywatelska zobowiązała się w swoim programie do rezygnacji z węgla do 2040 roku. W przypadku ogrzewania domów to rok 2030 - mówiła posłanka Agnieszka Pomaska. - Dla nas ważna jest ekologia. Chcemy stopniowo odstępować od dymiących kominów w naszych miastach, miasteczkach i wsiach. Będziemy więc wspierać program gazyfikacji poszczególnych gmin i powiatów. Przykładem może być gmina Sierakowice, gdzie zrobiono to mimo trudnych warunków - uzupełniał senator Kazimierz Kleina.

SKM I OBWODNICA STAROGARDU GDAŃSKIEGO

Na konferencji parlamentarzyści zapowiadali także działania związane z transportem.

- Po pierwsze muszą zostać wybudowane dwa tory Szybkiej Kolei Miejskiej do Tczewa, aby odłączyć ruch aglomeracyjny od regionalnego. Po drugie trzeba w końcu wybudować obwodnicę Starogardu Gdańskiego, na którą czekają nie tylko mieszkańcy tego miasta. Po trzecie, będziemy starać się o to, aby Szybka Kolej Miejska stała się przewoźnikiem, w przypadku którego samorząd wojewódzki będzie miał wiodący udział - mówił senator Ryszard Świlski.

Sylwester Pięta