Wiadomości
Zbigniew Jujka miał 84 lata (Fot. Agencja KFP/Wojtek Jakubowski)

poniedziałek,

18 listopada 2019

14:41

Nie żyje Zbigniew Jujka, popularny karykaturzysta i dziennikarz

Zmarł Zbigniew Jujka, popularny gdański karykaturzysta i dziennikarz. Miał 84 lata. Przez kilkadziesiąt lat zachwycał nas swoimi rysunkami satyrycznymi. Bliskie mu były także grafika, plakat i ilustracja książkowa.

Od 1963 roku (z przerwą w stanie wojennym) publikował satyryczny rysunkowy cykl "Dzienniczek", swoisty komentarz do najważniejszych wydarzeń politycznych i społecznych tygodnia.

DEBIUTOWAŁ JAKO RYSOWNIK-SATYRYK

Zbigniew Jujka urodził się 23 lipca 1935 roku w Starym Targu. Ukończył PWSSP (obecna Akademia Sztuk Pięknych) w Gdańsku na Wydziale Architektury Wnętrz. Debiutował jako rysownik-satyryk w 1953 w "Gazecie Zielonogórskiej", potem związał się z "Dziennikiem Bałtyckim", którego był redaktorem graficznym. Współpracował także z innymi wydawnictwami w Polsce i za granicą. Współautor albumowej antologii "III Rzeczpospolita w karykaturze". Był także twórcą ilustracji książkowych i plakatów.

W latach 1989–1996 był prezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.

W 1998 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2006 – Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W tym samym roku otrzymał dyplom honorowy Nagrody "Pro Ecclesia et Populo" przyznawanej w archidiecezji gdańskiej.

KFP/pOr