Wiadomości
W sobotę ścieżką przejechali pierwsi rowerzyści (Fot. Radio Gdańsk/Marcin Kamiński)

sobota,

09 listopada 2019

14:45

Nie została nawet oficjalnie otwarta, a już budzi kontrowersje. Nowa ścieżka rowerowa w Bytowie

Ma prawie 12 km, biegnie starym nasypem kolejowym i jest wyasfaltowana. W sobotę w pikniku z okazji zbudowania Lobeliowej Ścieżki Rowerowej tłumnie uczestniczyli mieszkańcy Bytowa oraz samorządowcy powiatu bytowskiego.

- To jeszcze nie jest oficjalnie otwarcie tego obiektu - wyjaśnia burmistrz Bytowa Ryszard Sylka. - Spotkaliśmy się na pikniku, na który zezwolił nam wykonawca prac. Otwarcie nastąpi za tydzień, gdy na drodze postawione zostaną wszystkie przeszkody i barierki ochronne.

KONTROWERSYJNA BUDOWA

Wstępny projekt budowy ścieżki wzbudził sporo kontrowersji. Zakładał wbudowanie kilkuset słupków wzdłuż drogi. - Byłem temu przeciwny - podkreśla radny PiS Leszek Szymczak. - Zabiegałem, aby ta ścieżka powstała i dobrze się stało, że nie ma wzdłuż niej prawie sześciu kilometrów barierek. Dzisiaj ten obiekt jest piękny. To bardzo dobry pomysł na aktywizację mieszkańców Bytowa.sciezka rowerowa


Ścieżka przypadła do gustu bytowskim rowerzystom, którzy w sobotę po raz pierwszy mieli okazję z niej skorzystać (Fot. Radio Gdańsk/Marcin Kamiński)

Inne zdanie o budowie ma bytowski radny Tomasz Franciszkiewicz. - Ścieżka jest ładna, wyasfaltowana, ale jak widać nie ma zabezpieczeń przeciwko samochodom, które mogą tu wjechać i bezkarnie jeżdżą, zagrażając pieszym i rowerzystom. Chyba w tej ścieżce nie do końca o to chodziło. Czekam na odpowiedź w tej sprawie od pana burmistrza - komentuje.

NOWOCZESNA ŚCIEŻKA

Po przebudowie ścieżka ma 3,5 metra szerokości, z czego część asfaltowa jest o metr węższa. Pobocza są utwardzone do szerokości pół metra. Wzdłuż drogi powstały wiaty i miejsca do wypoczynku m.in. ławeczki i stojaki rowerowe.

Ścieżka powstała w ramach specjalnego obszaru chronionego Bytowskie Jeziora Lobeliowe, który skomunikowano z Bytowem i miejscowością Mała Wieś. Szlakowi towarzyszy ścieżka przyrodniczo-edukacyjna, w ramach której oznakowane zostały cenne przyrodniczo siedliska oraz wskazane zakazy i nakazy obowiązujące na poszczególnych terenach chronionej prawnie przyrody. Koszt wybudowania nowej ścieżki to ponad 3 mln zł.

Marcin Kamiński/dr