×

Ostrzeżenie

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 6754

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 920

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 909

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 6299

 Wydrukuj tę stronę
Wiadomości
W akcji śpiewania hymnu wzięło udział około 1200 pomorskich szkół (fot. Radio Gdańsk/Robert Groth)

piątek,

08 listopada 2019

18:07

Finał akcji "Szkoła do hymnu" w Będominie. "Możemy pokazać nasze uczucia patriotyczne"

Prawie 4 miliony uczniów w Polsce i zagranicą odśpiewało dziś hymn narodowy. Dokładnie o godz. 11:11 odbył się finał akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła do hymnu". Wspólne śpiewnie odbyło się również w miejscu urodzin Józefa Wybickiego - w Będominie.
Jak zaznacza pełniąca obowiązki Pomorskiego Kuratora Oświaty, Małgorzata Bielang, młodzież pokazuje w ten sposób patriotyzm. 

- Spotykamy się tutaj, w Muzeum Hymnu Narodowego, już po raz drugi. Ministerstwo w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę zapoczątkowało piękną, ogólnopolską tradycje. Liczby mówią same za siebie. W dzisiejszej akcji wzięło udział ponad 20 tysięcy szkół - podkreśla Małgorzata Bielang.

- Cieszę się, że mogę brać udział w takiej akcji, ponieważ możemy pokazać swoje uczucia patriotyczne i to właśnie też wzbudza miłość do ojczyzny wśród młodzieży szkolnej - skomentował wspólne odśpiewanie hymnu Augustyn Żurawski z I LO im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie.

- Nie ulega wątpliwości, że to bardzo ważna chwila dla kształtowania właściwych postaw obywatelskich i patriotycznych - mówiła w Będominie, Joanna Sawczyn dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie.


W piątek o godz. 11:11 cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego odśpiewał między innymi żeński chór kameralny działający przy I LO w Kościerzynie.

- Nasza szkoła wspólnie z dyrekcją Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie realizuje akcje Ministerstwa Edukacji Narodowej. W zeszłym roku biliśmy rekord dla Niepodległej, a teraz "Szkoła do hymnu" - mówi Edyta Bławat, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie - Śpiewamy z dużą grupą naszych uczniów, bo w szkole mamy ich ponad 600. Do Będomina przyjeżdżamy z częścią tej grupy i możemy współorganizować wydarzenie o randze wojewódzkiej, które chwyta za serce. Odklepywane wierszyki nie zawsze przemawiają do młodzieży. Najlepszy jest kontakt z miejscem historycznym i pieśń narodowa. 

W akcji śpiewania hymnu wzięło udział około 1200 pomorskich szkół. 

Robert Groth/mrud