Wiadomości
Leszek Bonna - nowy wicemarszałek województwa (fot. Aleksandra Chalińska/pomorskie.eu)

piątek,

08 listopada 2019

17:21

Województwo pomorskie ma nowego wicemarszałka. Będzie program "500 plus" - remont 500 km dróg w regionie

Leszek Bonna z Koalicji Obywatelskiej został wybrany na wicemarszałka województwa pomorskiego. Wiceprzewodniczącym pomorskiego sejmiku został radny Piotr Karczewski z Prawa i Sprawiedliwości.

Wybór nowego wicemarszałka był konieczny po tym, jak pełniący dotychczas tę funkcję Ryszard Świlski został wybrany na senatora w niedawnych wyborach, co spowodowało, że jego mandat radnego województwa wygasł z mocy prawa.

- Chcę przekonać marszałka do mojego sztandarowego pomysłu, czyli "500 plus". Chodzi o remont 500 kilometrów dróg w najbliższych latach - mówi nowy wicemarszałek.


TO WŁAŚCIWY CZŁOWIEK NA TO STANOWISKO

Zdaniem marszałka województwa, Mieczysława Struka, nowo wybrany członek zarządu ma kompetencje do zajmowania stanowiska.

- Do tej pory Leszek Bonna zajmował się sprawami służby zdrowia. Jednak przypomnę, że ukończył Politechnikę Gdańską. Ma za sobą wiele remontów dróg - mówi Struk.

Na początku drogi zawodowej pracował jako budowlaniec. Następnie przez kilkanaście lat prowadził działalność gospodarczą. W 2000 roku z grupą lekarzy założył przychodnię podstawowej opieki zdrowotnej. Był w niej prezesem zarządu Alte i dyrektorem ekonomicznym przychodni lekarskiej Nova. 

Od 2003 roku jest dyrektorem Szpitala Specjalistycznego im. J. K. Łukowicza w Chojnicach. Leszek Bonna od 2006 roku jest radnym województwa pomorskiego

Obecnie oprócz marszałka Struka, w zarządzie województwa pomorskiego zasiadają wicemarszałkowie Leszek Bonna i Wiesław Byczkowski (obaj z KO) oraz na stanowiskach członków zarządu: Agnieszka Kapała-Sokalska (Nowoczesna) i Józef Sarnowski (PSL).

OPOZYCJA DAŁA KREDYT ZAUFANIA

- Mieliśmy wątpliwości, ale dzisiaj okazało się, że Leszek Bonna ma także wykształcenie techniczne. Daliśmy wielki kredyt zaufania - mówi Jerzy Barzowski, radny sejmiku Prawa i Sprawiedliwości.

Natomiast Karol Guzikiewicz liczy, że język, którego używał dotąd Leszek Bonna, zostanie wyeliminowany.

Ponadto podczas piątkowej sesji sejmiku 24 głosami za, przy jednym przeciw i trzech wstrzymujących się radny PiS Piotr Karczewski został wybrany na wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego. W prezydium dołączył do Jana Kleinszmidta (KO), Grzegorza Grzelaka (KO) i Hanny Zych-Cisoń (KO).

W wyborach 2018 r. w 33-osobowym sejmiku pomorskim Koalicja Obywatelska uzyskała 18 mandatów, 13 mandatów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, a dwa - Polskie Stronnictwo Ludowe.

Maciej Naskręt/PAP