Wiadomości
"Struktura ścieków się zmienia. Zużycie wody jest dziś mniejszej niż dawniej" (fot. Radio Gdańsk/Wojciech Stobba)

piątek,

08 listopada 2019

15:52

Otwarto oczyszczalnię ścieków w Skarszewach. "Ta inwestycja zabezpiecza potrzeby mieszkańców gminy na kilkadziesiąt lat"

To jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. W Skarszewach uroczyście otwarto w piątek rozbudowaną i zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków.
- Ta inwestycja zabezpiecza potrzeby mieszkańców gminy na kilkadziesiąt lat – mówi burmistrz Skarszew Jacek Pauli. Rozbudowa oczyszczalni pozwoli na przyłączanie do sieci kolejnych odbiorców. Oczyszczalnia będzie też bardziej wydajna i ekologiczna.


"STRUKTURA ŚCIEKÓW SIĘ ZMIENIA"

– Czekaliśmy na ten moment. Na szczęście bez żadnej katastrofy ekologicznej udało nam się przetrwać do otwarcia zmodernizowanego obiektu – mówi Małgorzata Gruchała, prezes spółki Gminne Wodociągi i Kanalizacja. – Struktura ścieków się zmienia. Zużycie wody jest dziś mniejszej niż dawniej. To oznacza, że ścieki są gęstsze i mają inne parametry niż kiedyś – dodaje Gruchała.

STEROWANIE PREDYKCYJNE

W skarszewskiej oczyszczalni zastosowano nowoczesne rozwiązania, między innymi sterowanie predykcyjne. Oznacza to, że jeśli do sieci trafiają nieczystości o gorszych parametrach, oczyszczalnia może przygotować się na ich odbiór. Podawana jest wówczas większa dawka środków chemicznych, a oczyszczone ścieki szybciej trafiają do zbiorników wodnych.
 


KOLEJNE PRZYŁĄCZENIA

W ramach wartego prawie 20 milionów złotych projektu dofinansowanego ze środków unijnych, do kanalizacji sanitarnej przyłączono też prawie stu odbiorców w miejscowości Więckowy. Jako kolejne do sieci ma zostać przyłączone Godziszewo.


Wojciech Stobba/puch


Zobacz Galerię