Wiadomości
Serce na puckim rynku utworzyło 1381 osób (fot. Konrad Kędzior)

piątek,

08 listopada 2019

15:10

Rekordowe serce i efektowny, patriotyczny mural. Tak Puck świętuje odzyskanie niepodległości

1381 osób utworzyło serce na puckim rynku. W ten sposób uczniowie puckich szkół i mieszkańcy miasta pobili ustanowiony na początku tego roku rekord Polski z Pruszkowa i rozpoczęli obchody Święta Niepodległości w Pucku.

Jak mówi Zdzisław Pruchniewski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Pucku, to już piąty rekord, który udało się ustanowić w mieście w ciągu ostatnich lat.

- Pierwszym rekordem był taniec – polonez, którego tańczyliśmy na puckim rynku w 2015 roku. Rok później śpiewaliśmy wszystkie cztery zwrotki hymnu narodowego, a w 2017 roku – Sto Lat dla Niepodległej zagrane na flażoletach. W ubiegłym roku ułożyliśmy na płycie rynku kształt Polski z pucharów i nagród zdobytych przez naszych uczniów, a w tym układamy serce, czyli symbol miłości i patriotyzmu – tłumaczy Zdzisław Pruchniewski. - W ten sposób świętujemy 101 lat niepodległości, ale też przygotowujemy się do przyszłorocznych obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z zorzem – dodaje.

- To wspaniała inicjatywa szkolnej społeczności i bardzo się cieszę z tej kreatywności – mówi Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka. - A przy okazji oczywiście przekazujemy uczniom naszych szkół – w nowatorski sposób - bardzo ważną wiedzę na temat historii Polski.

Po ustanowieniu nowego rekordu, przy ulicy Morskiej – na jednej z odnowionych kamienic – odsłonięto też mural upamiętniający zaślubiny Polski z morzem. Widać na nim sylwetkę gen. Józefa Hallera oraz słupek zaślubinowy stojący w puckim porcie.

IMG 20191108 124442

Mural z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem (fot. Radio Gdańsk/Piotr Lessnau)


Mural jest efektem dotacji w wysokości 32 tysięcy złotych, którą pozyskało puckie stowarzyszenie Subsidium z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Niepodległa". To jeden z pierwszych elementów związanych z obchodami 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem.

Oprócz samego muralu, w ramach tego przedsięwzięcia zostaną też przeprowadzone liczne warsztaty historyczne dla młodzieży oraz zostaną zakupione małe i duże flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 
 

Piotr Lessnau/mrud