Wiadomości
Reportaż opowiada o pracach archeologicznych prowadzonych na Westerplatte (Fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas)

poniedziałek,

11 listopada 2019

14:50

"Odkopane losy - Tajemnice Westerplatte". Reportaż Anny Rębas [POSŁUCHAJ]

Od kilku miesięcy na Westerplatte archeolodzy odnajdują szczątki obrońców w miejscu dawnej wojskowej składnicy tranzytowej. Przez te tygodnie nasza reporterka Anna Rębas towarzyszyła im z mikrofonem. Rozmawiała z historykami, archeologami i antropologami.

- Trwa swoista wojna o Westerplatte - mówią bohaterowie reportażu Anny Rębas "Odkopane losy - Tajemnice Westerplatte" - Mariusz Wójtowicz-Podhorski, kierownik Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku, oraz archeolodzy - Filip Kuczma i Piotr Kalka.

Baza archeologów to kilka baraków otoczonych ogrodzeniem tam, gdzie kiedyś stała wartownia nr 5. Nad bazą biało-czerwona flaga. - Wisi tam, odkąd się tu rozstawiliśmy. I nie zniknie. Trochę się tylko przybrudziła, ale mamy już dziś nową - mówi Filip Kuczma.

"TO NIE JEST ZWYKŁA BAZA"

Kierownik grupy archeologów razem ze swoim zespołem pojawia się w tym miejscu zawsze wcześnie rano. Od 24 września na miejsce przyjeżdża też prawie codziennie antropolog Aleksandra Pudło z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. To ona dokonuje pierwszych oględzin, widzi układ kości, wkłada delikatnie szczątki do specjalnych worków.

Ocenia także wiek odnalezionych. Widać, że to była nagła śmierć młodych żołnierzy. Dokładna analiza odbędzie się jednak w laboratorium.

W tym miejscu nie da się pracować bez emocji. To nie jest zwykła baza i zwykłe wykopaliska.

Posłuchaj reportażu Anny Rębas: