Wiadomości
Wręczenie odznaczeń odbyło się w Europejskim Centrum Solidarności. (Fot. Radio Gdańsk/Maciej Naskręt)

środa,

06 listopada 2019

15:30

Gdańsk uhonorował działaczy antykomunistycznych. "Przyznane medale to zadośćuczynienie"

Medale Prezydenta Miasta Gdańska trafiły do działaczy Związku Byłych Więźniów Politycznych. Łącznie przyznano dziewięć odznaczeń. Uhonorowane osoby były między innymi więzione po drugiej wojnie światowej za przynależność do organizacji antykomunistycznych.

Odznaczenia wręczał Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska.


- To są ludzie, którym zawdzięczamy wolność i kultywowanie tego wszystkiego, co było ważne. To oni budowali zręby tego, co się działo w przemianach po 1989 roku - mówi Kowalczuk.

Uhonorowani działacze Związku Byłych Więźniów Politycznych niebawem mają otrzymać też odznaczenia państwowe.

"TO ZADOŚĆUCZYNIENIE"

- Przyznane medale to zadośćuczynienie. Przez wiele lat osoby działające po wojnie w organizacjach antykomunistycznych były pomijane, nie wspominano o nich. Jeśli cokolwiek mówiły, były uważane za mitomanów - mówi doktor Zbigniew Szczurek, który w latach 1948–1949 był więziony za przynależność do organizacji antykomunistycznej Orlęta.

Związek Byłych Więźniów Politycznych jest stowarzyszeniem, które skupia osoby represjonowane przed 1989 rokiem w związku z ich walką o wolność i niepodległość Polski. Wśród nich byli członkowie wspomnianej organizacji młodzieżowej Orlęta, działającej od 1933 przy Związku Strzeleckim, a także podczas II wojny światowej w konspiracji.

Maciej Naskręt