Wiadomości
W tym dniu najważniejsza jest modlitwa za zmarłych (Fot. Agencja KFP/Anna Rezulak)

sobota,

02 listopada 2019

11:08

Dzień Zaduszny. Kogo wspominamy 2 listopada?

Dziś Kościół obchodzi wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. W tradycji polskiej dzień ten jest nazywany Dniem Zadusznym lub inaczej "zaduszkami". Kościół w tym dniu wspomina zmarłych pokutujących za grzechy w czyśćcu. Chodzi o tych wiernych, których nie mogą wejść do nieba, gdyż mają pewne długi do spłacenia Bożej sprawiedliwości.
Ksiądz profesor Bartosz Adamczewski, wykładowca Seminarium Duchownego w Warszawie, powiedział Polskiemu Radiu, że w tym dniu najważniejsza jest modlitwa za zmarłych, którzy sami nie mogą nic dla siebie zrobić. - Bo jeżeli mają być z Bogiem twarzą w twarz, to muszą być czyści, dlatego modlimy się za nich i ofiarowujemy nasze wyrzeczenia, cierpienia, by Bóg ich oczyścił z ludzkich ułomności, pozostałości grzechów - powiedział ksiądz Adamczewski.
 
ODPUSTY ZUPEŁNE

Podkreślił, że od 1 do 8 listopada możemy uzyskać odpusty zupełne za zmarłych. Warunkiem jest czyste serce, oczyszczone w Sakramencie Spowiedzi, Komunia święta i modlitwa przy grobie. Również osoby chore mogą ofiarować swoją modlitwę i cierpienie, by uzyskać odpust.


Prawdę o istnieniu czyśćca Kościół ogłosił jako dogmat na soborze w Lyonie w 1274 r. i na XXV sesji Soboru Trydenckiego w osobnym dekrecie o czyśćcu. Sobór Trydencki orzekł, że duszom w czyśćcu można pomóc.

TRADYCJA SPRZED SETEK LAT

Wspomnienie Wiernych Zmarłych wprowadził opat benedyktynów w Cluny we Francji, św. Odilon (Odylon). W 998 r. zarządził modlitwy za dusze wszystkich zmarłych w dniu 2 listopada. W XIII w. zwyczaj ten stał się powszechny dla całego Kościoła rzymskokatolickiego.

IAR