Wiadomości
- Chcemy młodzież wyciągnąć na boiska - mówi koordynator projektu Dominik Knaak z gdańskiego oddziału Caritas (Fot. Radio Gdańsk/Alicja Samolewicz-Jeglicka)

niedziela,

03 listopada 2019

12:00

Chcą wyciągnąć młodzież na boisko, by działać przeciwko e-uzależnieniom. Świetna akcja Caritas Archidiecezji Gdańskiej

"Boiskow@ Sieć Ludzi Zaangażowanych" to program Caritas Archidiecezji Gdańskiej zachęcający młodych ludzi do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Bierze w nim udział ponad 30 parafii. Cel jest konkretny – zmniejszenie zagrożenia e-uzależnieniami i zwiększenie zaangażowania społecznego.
Do tego dochodzi promocja wolontariatu, a przede wszystkim organizacja zajęć profilaktycznych i sportowych.

ODŁÓŻ SMARTFONA, CHWYĆ PIŁKĘ

- Chcemy młodzież wyciągnąć na boiska - mówi koordynator projektu Dominik Knaak z gdańskiego oddziału Caritas. - Działamy na całym terenie archidiecezji, zaczynając od Władysławowa i kończąc na Pruszczu Gdańskim. Dodatkowo, w ramach programu, prowadzimy warsztaty z przeciwdziałania e-uzależnieniom dla dzieci i rodziców - dodaje.

To pilotażowy program na skalę kraju. - Jeszcze nie do końca zdajemy sobie sprawę ze skutków, jakie mogą nieść e-uzależnienia. Warto im przeciwdziałać od najmłodszych lat. A wspólnie spędzany czas na boisku nie tylko poprawia kondycję najmłodszych uczestników, ale także jednoczy i uczy zasad rywalizacji fair play - podkreśla koordynator.

"NIE ROBIMY "KATOLIPY""

- Mamy profesjonalne stroje dla młodych piłkarzy, a zajęcia w szkółkach piłkarskich prowadzą doświadczeni trenerzy – wylicza Knaak. - Nie robimy "katolipy", jak mawiał ks. Jan Kaczkowski. Wszystko jest profesjonalnie przygotowane. Trenerzy są z wykształceniem trenerskim albo po skończonej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Nie mamy aspiracji, by stworzyć drużynę ligową. Chociaż kto wie, czy któryś z młodych piłkarzy nie wypłynie w przyszłości na głębokie wody - dodaje koordynator programu.

Chętni, którzy chcieliby dołączyć do grup, mogą kontaktować się z koordynatorami projektu w swoich parafiach. Szczegóły na stronie Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Alicja Samolewicz-Jeglicka