Wiadomości
Radna proponuje, by specjalna lodówka stanęła na przykład przy Instytucie Kultury Miejskiej (Fot. Wikimedia Commons/W.carter/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International)

czwartek,

31 października 2019

07:30

Radna Wszystko dla Gdańska chce zmniejszyć problem marnowania żywności. Proponuje, by w mieście stanęły specjalne lodówki

Radna Beata Dunajewska nie zgadza się z marnowaniem jedzenia. Zgłosiła więc do władz Gdańska pomysł na pilotażową akcję "Nie wyrzucaj. Podziel się jedzeniem". Dzięki niej np. przy szkołach miałyby stanąć lodówki, w których każdy mógłby zostawić niepotrzebną mu żywność.

Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu Wszystko dla Gdańska w Radzie Miasta, poprosiła w interpelacji do prezydent miasta o wdrożenie pilotażowego programu.

- Chodzi tutaj o czysto ludzki gest dzielenia się żywnością, a z drugiej strony, by nie marnować jedzenia – podkreśla Beata Dunajewska. - Wymarzyłam sobie, żeby taka lodówka, gdzie moglibyśmy wkładać żywność, stała na przykład w centrum Gdańska, przy Instytucie Kultury Miejskiej  - dodaje radna.

Rozważane są też lokalizacje przy szkołach czy radach dzielnicy.

MARNOWANIE ŻYWNOŚCI - SĄ PRIORYTETY

Okazuje się, że interpelacja Dunajewskiej do władz Gdańska wpisuje się w podjęte przez magistrat działania w obszarze edukacji.

- Już w sierpniu podczas odprawy z dyrektorami i wicedyrektorami przedszkoli oraz szkół przedstawiłem nasze priorytety, z których pierwszy dotyczy właśnie kwestii ograniczenia marnowania żywności. Szukamy wspólnie najlepszych rozwiązań, pamiętając, że placówki i ich społeczności są bardzo różnorodne – podkreśla Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska.

Dzielenie się jedzeniem jest ostatnio coraz bardziej popularne w Polsce i na świecie. Problem marnowania jedzenia jest olbrzymi i wiąże się z problemem ubóstwa. Według danych GUS ubóstwo dotyka prawie 5 mln Polaków.

 

Katarzyna Moritz