Wiadomości
Tegoroczna edycja była pod każdym względem rekordowa (Fot. Radio Gdańsk/Marcin Lange)

środa,

30 października 2019

09:51

Za dojazd do pracy rowerem - darmowa kanapka. "To był jeden z najbardziej motywujących elementów akcji"

Ponad 2,5 tysiąca rowerzystów i półtora miliona przejechanych kilometrów. W Gdyni zakończyła się tegoroczna edycja konkursu "Do pracy jadę rowerem". Pracownicy ponad 350 firm od początku marca do ostatniej niedzieli wykonali w sumie 174 tysiące przejazdów.

Ten, kto w danym tygodniu minimum trzy razy wybrał się do pracy rowerem, w kolejnym mógł liczyć na bonus - gratisową kanapkę.

- Nie ukrywam, że to był jeden z najbardziej motywujących elementów akcji. W każdą środę kanapki czekały na nas w recepcji i razem z kolegami mogliśmy zjeść rowerowe śniadanie - mówi jeden z uczestników, Maciej Karpowicz. - Rower to dla mnie podstawowy środek transportu, mam też niemal idealną odległość do pracy - 5 kilometrów. Jeden z kolegów jednak codziennie dojeżdżał aż z Redy. I podobnie jak ja, zamierza rowerem jeździć także zimą. Zobaczymy, co z tego wyjdzie - dodaje.

REKORDOWA EDYCJA

Organizatorzy akcji podkreślają, że tegoroczna edycja była pod każdym względem rekordowa. - W konkursie wzięła udział największa w historii liczba uczestników. A to przełożyło się na rekordową liczbę przejechanych kilometrów oraz wykonanych przejazdów i firm zaangażowanych w to przedsięwzięcie - mówi Jakub Furkal, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. polityki rowerowej.

- Z perspektywy miasta to bardzo ważne. Wpłynęło bowiem m.in. na zmniejszenie korków w godzinach szczytów komunikacyjnych, ograniczyło zanieczyszczenia, czy poziom hałasu - dodaje Furkal.

Zakończona właśnie edycja akcji "Do pracy jadę rowerem" była ósmą w historii miasta. Organizatorzy zapowiedzieli już kolejną na wiosnę przyszłego roku.

 

Marcin Lange/mk