Wiadomości
Kolejne z wojewódzkich spotkań odbyło się w Gdańsku (Fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski)

wtorek,

22 października 2019

15:27

Nowe zbiorniki retencyjne i wyremontowane zastawki zatrzymujące wodę. Hydrolodzy będą przeciwdziałać skutkom suszy

Hydrolodzy szukają najbardziej skutecznych sposobów, by przeciwdziałać skutkom suszy. Mają w planie budowę licznych zbiorników retencyjnych - chcą jednak posłuchać opinii samorządowców i leśników. Powoli dobiegają końca konsultacje społeczne w sprawie ogólnopolskiego planu, który ma wytyczyć kierunek zabezpieczeń przed brakiem wody na najbliższe lata.

- Największe problemy są na terenach nizinno-wyżynnych, gdzie, jeśli wody się nie zretencjonuje, zostanie rozlana. Jest też zjawisko suszy rolniczej. Różne rejony, w różnym stopniu są nią dotknięte - podkreśla Butryn z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Zaznacza, że problemy są inne w zależności od regionu Polski.

BUDOWY I REMONTY

Wody Polskie już teraz zapowiadają budowę stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka. W Borach Tucholskich i na Pojezierzu Kaszubskim wyremontowane zostaną zastawki zatrzymujące wodę. W województwie warmińsko-mazurskim rozpocznie się budowa zbiorników retencyjnych przy Srebrnym Potoku i Potoku Demptowskim, które odprowadzają wodę z Wysoczyzny Elbląskiej.

Konsultacje potrwają do połowy lutego. Można wziąć w nich udział także poprzez wypełnienie formularza online na stronie stopsuszy.pl. Rozporządzenie, które powstanie na podstawie planu, będzie obowiązywało przez kolejnych siedem lat.

 

Sebastian Kwiatkowski/pOr