Wiadomości
Jesienią szukają szczelin i szpar, w których mogłyby się ukryć na zimę (Fot. Pixabay)

poniedziałek,

14 października 2019

17:11

Inwazja biedronek azjatyckich. Mogą być groźne dla człowieka

Na oknach, parapetach, futrynach drzwi - od kilku dni, w tych miejscach można znaleźć chmary biedronek azjatyckich. Co więcej, mogą być niebezpieczne, a ich ugryzienia zagrażają alergikom.


Biedronka azjatycka, inaczej zwana Arlekinem, pojawiła się w Polsce w 2006 roku w Poznaniu. Ich inwazja zazwyczaj następuje w październiku. Jest to czas, kiedy poszukują dogodnych miejsc do przezimowania. Wówczas można zauważyć, że są częstszym gościem w naszych domach.

UCIĄŻLIWE DLA CZŁOWIEKA

Biedronki azjatyckie są uciążliwe ze względu na agresywne zachowanie. Wydzielają płyny obronne, szczególnie szkodliwe dla oczu, mogą również ugryźć. Biedronki te wytwarzają dwa alergeny. Dlatego ich hemolimfa może doprowadzić do reakcji alergicznej u człowieka. W miejscu ugryzienia pojawia się pieczenie i swędzenie, a w skrajnych przypadkach, ugryzienie biedronki azjatyckiej może doprowadzić do poważnych problemów z oddychaniem.

Biedronka azjatycka różni się od popularnej siedmiokropki tym, że ma inne ubarwienie, kolor ceglasty i więcej plamek. Zbijają się w ogromne stada i jesienią szukają szczelin i szpar, w których mogłyby się ukryć na zimę.

 

 
jr