Wiadomości
Zaktualizowana baza zdjęć umożliwi też zarządzanie reklamami umieszczonymi w pasie drogi (Fot. gdynia.pl)

poniedziałek,

14 października 2019

16:11

Pięć kamer w specjalnym samochodzie sfotografuje 400 kilometrów ulic. Zdjęcia złożą się w cyfrową mapę Gdyni

Ma pięć kamer, dwa radary laserowe i inwentaryzuje miejską infrastrukturę drogową. Po Gdyni kursuje specjalny samochód, który sfotografuje 400 kilometrów ulic w mieście. Zdjęcia posłużą do stworzenia cyfrowej mapy drogowej Gdyni.

Urzędnikom pomoże to lepiej zarządzać infrastrukturą, a mieszkańcom ułatwi załatwianie na przykład pozwoleń na zajęcie pasa drogowego.

- To tylko jedno z wielu ułatwień, z jakich dzięki temu rozwiązaniu korzystać będą mogli mieszkańcy - zaznacza Wojciech Folejewski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. - Póki co, aby zająć pas drogowy, trzeba przejść całą biurokratyczną ścieżkę - złożyć osobiście wniosek, uiścić opłatę, czekać na decyzję. System natomiast umożliwi załatwienie formalności przez internet. Mieszkaniec będzie mógł wypełnić formularz i zaznaczyć na mapie obszar, który chce zająć, a system obliczy cenę, umożliwi opłacenie jej przez internet i prześle decyzję, Tak więc całą procedurę będzie można załatwić bez wychodzenia z domu - dodaje Wojciech Folejewski.


KLUCZOWE PRZY PROJEKTOWANIU

Na takie ułatwienia liczyć mogą mieszkańcy, ale i urzędnicy skorzystają na nowym systemie. Zaktualizowana baza zdjęciowa dróg będzie kluczowym narzędziem przy projektowaniu lub zmianie stałej lub tymczasowej organizacji ruchu. Umożliwi też zarządzanie reklamami umieszczonymi w pasie drogi.


Pracownicy ZDiZ będą mogli również sprawniej przeprowadzać analizy stanu dróg na podstawie zdjęć. Te mają być aktualizowane nawet raz w roku. Cały system gotowy ma być na początku przyszłego roku. Miasto zapłaci za niego 300 tysięcy złotych.

Marcin Lange