Wiadomości
Nie pięć, a 11 powiatów bierze PiS na Pomorzu. To więcej niż połowa (graf. Radio Gdańsk/Maciej Naskręt)

poniedziałek,

14 października 2019

16:13

Pierwsze w historii zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w okręgu gdyńsko-słupskim. W powiatach na Pomorzu PiS wygrało 11:9

Wyniki wyborów parlamentarnych pokazują, że Prawo i Sprawiedliwość przekonuje coraz większa liczbę mieszkańców do swoich rządów. Jeszcze pięć miesięcy temu do PiS należało pięć powiatów, teraz jest ich aż 11. 

Analizy wyników przedstawionych przez Państwową Komisję Wyborczą pokazują, że rządząca dotychczas partia Prawo i Sprawiedliwość przekonuje coraz większa liczbę mieszkańców do swoich rządów.

Podczas niedzielnych wyborów obóz władzy zdobył 11 spośród 20 powiatów na Pomorzu. To o sześć więcej powiatów niż podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego w maju tego roku. Wtedy większość głosów PiS odnotował w powiecie bytowskim, kartuskim, kościerskim, chojnickim i starogardzkim.

Po raz pierwszy w historii - wygrywamy w okręgu 26 gdyńsko-słupskim. ✌️ https://t.co/QLfsOHjii4

— Marcin Horała (@mhorala) October 14, 2019

 


Do PiS od teraz "należą" także powiaty: słupski, wejherowski, człuchowski, sztumski, kwidzyński i tczewski.

W rękach Koalicji Obywatelskiej pozostają miasta - Gdańsk, Sopot, Gdynia, Słupsk, a także powiaty: gdański, nowodworski, malborski, lęborski, pucki.

Najwyższe wynik Prawo i Sprawiedliwość osiągnął w powiecie starogardzkim 47,83 proc.  Natomiast Koalicja Obywatelska najlepszy wynik osiągnęła w Gdańsku 47,99 proc. 

W wyborach na Pomorzu wzięło udział  1,1 mln osób. Uprawnionych do głosowania było  nieco ponad 1,7 mln osób.

Maciej Naskręt