Wiadomości
Grzegorz Schetyna i Sławomi Neumann podczas wspólnej konferencji prasowej (Fot. Agencja KFP/Wojciech Strozyk)

poniedziałek,

14 października 2019

14:12

Taśmy zaszkodziły Neumannowi? Uzyskał prawie dwa razy gorszy wynik, niż cztery lata temu. Przewagę zdobyło PiS

"Rzygam Tczewem. Słowo honoru ci daję, rzygam Tczewem. Dlatego, mówiąc szczerze, nie chcę zajmować się Tczewem, bo tam są same p***by, naprawdę". Te słowa, wypowiedziane przez Sławomira Neumanna i ujawnione przez TVP Info, mocno zaszkodziły pomorskiemu szefowi PO. W Tczewie zdobył niemal dwa razy mniej głosów niż cztery lata temu - 1182. Od tamtego czasu straciła też cała Platforma Obywatelska, ustępując zwycięstwa Prawu i Sprawiedliwości.

W 2015 roku Platforma Obywatelska wygrała w Tczewie, osiągając wynik na poziomie 34,22 proc. Wówczas Prawo i Sprawiedliwość otrzymało w tym mieście 33,06 proc. głosów, ale wynik PO dodatkowo zwiększała liczba głosów na Nowoczesną. Razem te ugrupowania cieszyły się poparciem na poziomie ponad 41 proc. W tym roku PiS wyprzedził KO o ponad 3 punkty procentowe. PiS otrzymał 37,93 proc. głosów, KO 34,65 proc.

WYŻSZA FREKWENCJA

Analizując wynik Sławomira Neumanna trzeba wziąć pod uwagę frekwencję, wyższą w tym roku o ponad 10 punktów procentowych. Dodatkowo 4 lata temu szef pomorskiej PO startował z drugiego miejsca. W tym roku był liderem listy KO. Można zaryzykować tezę, że Sławomir Neumann zniechęcił do siebie Tczewian.

NEUMANN NA SZÓSTYM MIEJSCU

W Tczewie zdecydowanie triumfowali kandydaci Prawa i Sprawiedliwości. Najwięcej głosów zdobył Kazimierz Smoliński (4613), na drugim miejscu uplasował się Kacper Płażyński (3323), najlepiej z KO wypadł Jarosław Wałęsa (2541). Sławomir Neumann zdobył szósty wynik w tym mieście (1182), ustępując Agnieszce Pomaskiej i Piotrowi Adamowiczowi.

Analizując wyniki w Tczewie procentowo, w 2015 roku na Sławomira Neumanna oddano w Tczewie 8,96 proc. głosów, w 2019 roku 4,4 proc. W całym okręgu Sławomir Neumann otrzymał 25 502 głosów. Daje mu tu czwarty wynik wśród wszystkich, tegorocznych kandydatów KO. 

 

mim