Wiadomości
Gdański audioprzewodnik jest dostępny w sieci od września (Fot. Agencja KFP/Anna Rezulak)

niedziela,

13 października 2019

13:03

Licealista z Gdańska stworzył miejski audioprzewodnik. Opisuje zabytki, wskazuje nieoczywiste atrakcje, a nawet... lokalizuje toalety

Zabytki, trasy do zwiedzania i lokalizacja... toalet w mieście. To wszystko w nowym audioprzewodniku zwiedzajgdansk.pl. Aplikację stworzył licealista z Gdańska Jakub Lange. Jak sam przyznaje, pomysł na audioprzewodnik po mieście może nie jest pionierski, ale to, co ta konkretna aplikacja oferuje, już tak.

- To przewodnik, który powstał dla Gdańska i jest dostępny zarówno na Androida jak i IOS. Mocnym atutem jest to, że treści dotyczące zabytków powstały w oparciu o Gednapedię – Encyklopedię Gdańska i mamy pewność, że zawarte tam informacje są rzetelne – mówi Jakub Lange.


POKAZUJE CIEKAWE MIEJSCA

Audioprzewodnik rozwija informacje o 50 zabytkach, a także ciekawych miejscach i nieoczywistych atrakcjach, jak murale na Zaspie. Aplikacja oferuje też gotowe trasy do zwiedzania, informuje o godzinach otwarcia muzeów czy cenach biletów. Praktyczną informacją jest też lokalizacja toalet w mieście.

JEST ANGIELSKA WERSJA

Audioprzewodnik powstał z myślą i o turystach i gdańszczanach, ma też wersję w języku angielskim. W pracy nad aplikacją młodemu gdańszczaninowi pomagali w ramach wolontariatu inni, także Amerykanie i Kanadyjczyk, którzy nagrali audio po angielsku. - Proszę sobie wyobrazić, że Amerykanie prawdopodobnie nie zobaczą Gdańska i jest duże prawdopodobieństwo, że do teraz nie wiedzieli nawet, gdzie leży Polska – śmieje się Jakub Lange.

Jak zapewnił licealista, aplikacja będzie sukcesywnie rozwijana. Audioprzewodnik w sieci dostępny jest od września. Za pobranie trzeba zapłacić jednorazowo niecałe 5 złotych.

Aleksandra Nietopiel/mkul