Wiadomości
W tym roku odnawiane są fasady kamienic przy ul. Powroźniczej i Straganiarskiej (Fot. Dominik Paszliński)

niedziela,

13 października 2019

10:02

Chcą zmienić wygląd kamienic z Głównego Miasta. Rusza kolejna edycja programu Gdańskie Fasady OdNowa

Remont z artystycznym wykończeniem. Kolejne kamienice z Głównego Miasta mają szansę na zmianę wyglądu. Trwa nabór do programu Gdańskie Fasady OdNowa 2020.

To już 8 edycja programu, dzięki któremu kamienice należące do wspólnot mieszkaniowych z obszaru Głównego Miasta w Gdańsku mogą odmienić wygląd. W odzyskiwaniu artystycznego blasku pomaga od lat fundacja Urban Forms z Łodzi.


- Program ma na celu rewaloryzację fasad kamienic, by były one bardziej estetyczne. Od 2013 roku nowy blask uzyskały kamienice przy ul. Ogarnej, Szerokiej, Świętojańskiej i Warzywniczej, natomiast w bieżącym roku odnawiane są fasady kamienic przy ul. Powroźniczej i Straganiarskiej - mówi Joanna Bieganowska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

HARMONIJNA CAŁOŚĆ

Wspólnoty, które zgłoszą się do projektu, muszą wykonać i ukończyć w terminie prace remontowe polegające m.in. na uzupełnieniu tynków, zapewnieniu właściwego stanu blach oraz oczyszczeniu i uzupełnieniu braków w powojennych elementach kamiennych, takich jak figury w szczytach fasad, zdobienia, dekoracje. Wspólnoty ponoszą również koszty przygotowania projektu prac konserwatorskich, które są niezbędne do wykonania projektów artystycznych wzbogacających fasady. Po stronie organizacji jest wykończenie artystyczne - by końcowy efekt tworzył harmonijną całość nawiązującą do historii miejsca.

DECYZJA 23 GRUDNIA

Do programu zgłaszać się mogą wspólnoty mieszkaniowe z obszaru Głównego Miasta, których budynki nie są wpisane do indywidualnego rejestru zabytków. O tym, które kamienice zostaną objęte projektem w kolejnym roku, będzie wiadomo 23 grudnia. Wnioski wspólnoty mogą składać do 15 listopada w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni.

Aleksandra Nietopiel/mkul