Wiadomości
Człuchowska oczyszczalnia jest jedną z największych w regionie (Fot. Radio Gdańsk/Dariusz Kępa)

niedziela,

13 października 2019

17:06

Rozbudowana infrastruktura i wymiana prawie wszystkich urządzeń. Remont człuchowskiej oczyszczalni ścieków kosztował 27 milionów złotych

Mniej awarii i przykrych zapachów w Człuchowie. Właśnie zakończono tam modernizację miejskiej oczyszczalni ścieków. Inwestycja kosztowała 27 mln zł i była najdroższą w powojennej historii miasta.

W człuchowskim obiekcie wymieniono prawie wszystkie urządzenia. Całą infrastrukturę także rozbudowano. Pozwala to teraz na bardziej precyzyjne oczyszczanie ścieków. 


- Stosowane dotąd stare technologie już się nie sprawdzały – mówi Hanna Adamowska, prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego w Człuchowie. - Oczyszczalnia w obecnym stanie, takim przed modernizacją, funkcjonowała od 2001 roku. W międzyczasie okazało się, że rozwiązania techniczne oczyszczalni są już przestarzałe, występują przeciążenia hydrauliczne, urządzenia zaczynają być awaryjne – dodaje Adamowska.

JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH W REGIONIE

Człuchowska oczyszczalnia jest jedną z największych w regionie. Trafiają do niej ścieki nie tylko z całego miasta, ale także z sąsiedniej gminy wiejskiej. Łącznie to populacja licząca 25 tysięcy osób.

Dariusz Kępa/mkul