Wiadomości
Pierwsze statki przy terminalu zobaczymy w przyszłym roku. (Fot. Radio Gdańsk/Maciej Naskręt/KSC)

czwartek,

10 października 2019

15:08

Z gdańskiego portu wypłynie jeszcze więcej słodyczy. Nawet do 3 tysięcy ton jednego dnia

Otwarto Terminal Cukrowy w gdańskim porcie. Pozwoli to dotrzeć do nowych rynków zbytu w Azji i Afryce. Krajowa Spółka Cukrowa, która była inwestorem, planuje w najbliższych latach za pośrednictwem terminalu wysyłkę swojego cukru w wysokości 300 tysięcy ton. Dzięki tej inwestycji w Trójmieście przybędzie kilkadziesiąt nowych miejsc pracy.

10 października Krajowa Spółka Cukrowa S.A. oddała do użytku Terminal Cukrowy w Porcie Morskim Gdańsk. Obiekt został usytuowany na nabrzeżu w bezpośrednim sąsiedztwie Martwej Wisły, co umożliwia wpływanie i załadunek statków o dużej ładowności.

Cała inwestycja obejmuje terminal przeładunkowo-wysyłkowy, w którego skład wchodzą: silos o pojemności 50 000 ton, pakownia cukru czy magazyn logistyczny produktu gotowego o pojemności około 8 000 ton i wysokości użytkowej 12 metrów.

Do obsługi kompleksu ponadto wybudowano pomieszczenia biurowe i infrastrukturę Nabrzeża Wiślanego umożliwiająca bezkolizyjną komunikację drogowo-kolejową.

DWA SPOSOBY TRANSPORTU

Cała inwestycja umożliwia rozładunek cukru w kontenerach kolejowych oraz autosilosach. Infrastruktura przeładunkowo-wysyłkowa pozwoli na sprzedaż cukru w workach polipropylenowych, układanych zarówno w kontenerach, jak i ładowniach statków konwencjonalnych. Na terenie terminalu powstaną place manewrowe, parkingi samochodów ciężarowych i osobowych, a także zostaną zmodernizowane tory kolejowe.

- Jeżeli Polska chce utrzymać wysoką produkcję buraków cukrowych - bardzo ważną, nie tylko ze względu na cukier, ale na strukturę zasiewów, na zrównoważenie rolnictwa, wysoki poziom kultury rolnej, której buraki zawsze były najważniejszym symbolem - to musimy również szukać możliwości sprawnego i nowoczesnego eksportu. Czy to będzie 300 000 ton, czy w przyszłości więcej - to już będzie zależało w dużej mierze od nas – powiedział Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

TO OSZCZĘDNOŚCI DLA SPÓŁKI

Terminal Cukrowy daje możliwość sprzedaży eksportowej cukru drogą morską w ilości co najmniej 300 000 ton rocznie.

- Własny terminal ograniczy konieczność wynajmowania powierzchni w magazynach zewnętrznych, co przyczyni się do znacznego obniżenia kosztów – powiedział Krzysztof Kowa, Prezes Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A.

Firma planuje utrzymać nie tylko obecnych odbiorców cukru w kraju i na świecie, ale także pozyskać nowych, którzy dotychczas byli nieosiągalni z powodu ograniczeń w transporcie drogą morską.

W ciągu najbliższych lat Krajowa Spółka Cukrowa S.A. planuje produkcję cukru na poziomie miliona ton rocznie, z czego eksport poza Unię Europejską z wykorzystaniem drogi morskiej stanowić będzie około 30 proc.

- Spożycie cukru w Europie od wielu lat pozostaje na tym samym poziomie. Aby móc być konkurencyjnym na rynkach, gdzie spożycie rośnie, głównie w Azji i Afryce, konieczny jest własny terminal przeładunkowy – poinformował Krzysztof Kowa.

PORT CZEKA NA KLIENTÓW

Otwarcie Terminala Cukrowego potwierdziło zainteresowanie portu do reagowania na potrzeby klientów.

- Decyzja KSC o wyborze Portu Gdańsk na realizację swojej inwestycji to najlepszy dowód przyjętej przez nas strategii rozwoju portu poprzez budowanie aliansów strategicznych z liderami w poszczególnych branżach i potwierdzenie tezy, że Port Gdańsk jest bezpiecznym i perspektywicznym miejscem na rozwijanie działalności biznesowej - komentuje Łukasz Greinke, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.

KSC S.A. zatrudni w terminalu kilkudziesięciu nowych pracowników – magazynierów, wózkowych i logistyków.

 

Terminal Cukrowy w liczbach:

- ponad 100 milionów złotych wyniósł koszt całej inwestycji
- 3 hektary zajmuje teren terminalu
- 56 metrów wynosi wysokości silosu, w którym będzie przechowywany cukier
- silos będzie mógł pomieścić 50 000 ton cukru
- magazyn może pomieścić 8 000 ton cukru
- do 3 000 ton cukru będzie można wysłać z terminalu jednego dnia
- powyżej 300 000 ton cukru będzie mogło być załadowanych za pomocą terminalu w ciągu roku

Maciej Naskręt