Wiadomości
Budowa farmy wiatrowej Przykona ma zakończyć się w drugim kwartale 2020 roku (Fot. materiały prasowe)

czwartek,

10 października 2019

13:53

Jedna z kluczowych inwestycji Grupy Energa wkracza w decydującą fazę. W farmie wiatrowej Przykona stanie pierwsza turbina

Budowa farmy wiatrowej Przykona nabiera tempa. To jedna z kluczowych inwestycji Grupy Energa. Jej realizacja wchodzi w decydującą fazę, bowiem niedługo zostanie zamontowana pierwsza turbina wiatrowa.

Turbina jest pierwszą z dziewięciu wiatraków, jakie staną na terenie farmy wiatrowej Przykona w powiecie tureckim. Jedne z jej ostatnich elementów - łopaty o masie 13 ton i długości ponad 60 metrów każda - wyjechały z portu w Gdyni w nocy 7 października i zostały przetransportowane na plac budowy.

- Do pełnego zamknięcia inwestycji zostało jeszcze trochę czasu, ale dziś widać już gołym okiem, że nabiera ona realnych kształtów, a wkrótce stanie się ważnym wzmocnieniem w obszarze odnawialnych źródeł energii. Finalizując Przykonę, nie tylko zrealizujemy nasze cele biznesowe, ale także wpiszemy się jeszcze mocniej w trendy zarówno światowe, jak i krajowe - podkreśla Grzegorz Ksepko, kierujący Grupą Energa.

ZAKOŃCZĄ PRACĘ POD KONIEC TYGODNIA

W zależności od warunków pogodowych zakończenie prac przy pierwszym wiatraku nastąpi najpóźniej pod koniec tego tygodnia.

- Farma wiatrowa w Przykonie zapewni dodatkowe 31 MW zielonej energii w polskim systemie elektroenergetycznym, a tym samym przybliży Polskę do wypełnienia celu klimatycznego Komisji Europejskiej do 2030 r. - mówi Piotr Meler, prezes zarządu Energi OZE.

SKOŃCZĄ W II KWARTALE 2020 ROKU

Zakończenie budowy Farmy Wiatrowej Przykona planowane jest na II kwartał 2020 roku. Jej moc zainstalowana wyniesie 31 MW, a roczna produkcja energii elektrycznej szacowana jest na 75 GWh. Oparte o podzespoły wiatraki będą jednymi z najwyższych w Polsce - do piasty turbiny każdy z nich liczyć będzie 117 metrów. Wliczając w to długość łopat, maksymalna wysokość jednego generatora sięgnąć może ok. 180 metrów. Każdy z nich wyposażony będzie w turbinę typu V-126 o mocy 3,45 MW.

250 HEKTARÓW

Farma Wiatrowa Przykona powstaje na 250 ha obszarów zrekultywowanych po kopalni węgla brunatnego Adamów. Obiekt dołączy do pięciu już zarządzanych przez Energę OZE farm wiatrowych. Ich łączna moc zainstalowana wynosi aktualnie 211 MW, a tylko w 2018 roku wygenerowały 385 GWh energii.

mat.pras./oprac. mkul