Wiadomości
Nowy wóz strażacki kosztował ponad 1 mln złotych (Fot. Radio Gdańsk/Dariusz Kępa)

środa,

09 października 2019

19:30

Strażacy z powiatu człuchowskiego otrzymali nowy sprzęt. Ale zapotrzebowanie w województwie jest nadal duże

Sprzęt ratowniczo-gaśniczy o wartości ponad 2 milionów złotych trafił do strażaków z powiatu człuchowskiego. W środę jednostce Państwowej Straży Pożarnej w Człuchowie oraz trzem jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych przekazano dwa fabrycznie nowe wozy bojowe, jeden samochód terenowy, łódź ratowniczą i wyposażenie techniczne. Cały sprzęt już od czwartku wejdzie do służby.


Najdroższy w całym zestawie był w pełni wyposażony wóz bojowy dla PSP Człuchów. Kosztował on ponad 1 mln zł. Zastąpił w remizie inny pojazd, który z kolei został przekazany strażakom ochotnikom z Pieniężnicy w gminie Rzeczenica. - To dla nas bardzo cenny prezent – cieszy się wójt Rzeczenicy Marcin Szulc.

- Nasz 31-letni Star był już awaryjny. Mieliśmy wycenę dotyczącą jego naprawy, która wynosiła 40 tys. zł netto. Naprawianie takiego samochodu było ekonomicznie nieuzasadnione. Więc tym bardziej się cieszymy, że komendant wojewódzki podjął decyzję o przekazaniu swojego samochodu do naszej jednostki – dodaje wójt Rzecznicy.

KOLEJNA WYMIANA

W roku w całym województwie wymieniono już 25 pojazdów. Jednak, jak mówi komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej Tomasz Komoszyński, zapotrzebowanie na nowszy i lepszy sprzęt jest nadal duże.

- Mamy duże zaniedbania jeżeli chodzi o wymianę samochodów w Ochotniczych Strażach Pożarnych. Są jeszcze jednostki, gdzie średnia wieku pojazdów w gminach przekraczała 30 lat. Oczywiście jest ich coraz mniej i tutaj duży ukłon do przedstawicieli rządu, że dofinansowania z budżetu państwa pozwoliły na rozpoczęcie wymiany tych samochodów, nawet w najbiedniejszych gminach – mówi Komoszyński.

 

czDSC02302Sprzęt ratowniczo-gaśniczy, który trafił do strażaków z powiatu człuchowskiego kosztował ponad 2 mln złotych (Fot. Radio Gdańsk/Dariusz Kępa)


PRZEZNACZĄ OKOŁO 70 MILIONÓW

W ubiegłym roku z funduszy rządowych na zakupy sprzętu strażackiego dla jednostek z województwa pomorskiego przekazano 72 miliony złotych. W tym roku będzie to podobna kwota.

W powiecie człuchowskim nowe samochody trafią jeszcze przed zimą do Przechlewa i Bińcza. W środę nowy pojazd otrzymali także strażacy z Polnicy koło Człuchowa.

Dariusz Kępa/mkul