Wiadomości
Premier zapewniał, że ochrona zdrowia pozostanie bezpłatna (Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski)

środa,

09 października 2019

10:16

Premier: "W sferze ochrony zdrowia powinien być plan do realizacji na 10 lat do przodu"

"Ochrona zdrowia to obszar, przed którym stoją wielkie wyzwania, to gigantyczna sfera zmian, jedna z najtrudniejszych do ruszenia" - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu był pytany w Polskim Radiu, czy w sprawie ochrony zdrowia możliwe jest współdziałanie.

- W tej sferze powinien być możliwy plan do realizacji na 10 lat do przodu - mówił Mateusz Morawiecki. - Rząd w bardzo krótkim czasie, w ciągu półtora roku, wprowadził zasadnicze zmiany w obszarze elektronizacji służby zdrowia. Elektroniczne zwolnienia, elektroniczne recepty czy skierowania. To wszystko prowadzi do profesjonalizacji, do mniejszych kosztów biurokratycznych, do tego, by lepiej zidentyfikować pacjenta w służbie zdrowia, a w związku z tym też lepsze usługi medyczne świadczyć naszym obywatelom - mówił premier.


DODATKOWE PIENIĄDZE - REWOLUCJA?

Premier został zapytany, czy w sprawie służby zdrowia nie można by dokonać rewolucji zamiast dokonywać reform "krok po kroku".

- Rewolucją jest przeznaczenie więcej środków na służbę zdrowia. Nasza ustawa o 6 procentach w proporcji do PKB wydatków na służbę zdrowia jest ustawą rewolucyjną - odpowiedział.

Jako rewolucyjne określił też "program 75+, czyli darmowe leki dla seniorów", a także zakupy sprzętu i wymianę taboru ambulansów. - Nigdy przez 30 lat szpitale nie doświadczyły tak gigantycznych zmian w zakupach rezonansów, tomografów, sprzętu medycznego - dodał Morawiecki.


NADROBIENIE STRAT Z POPRZEDNICH LAT

- Trzeba było jeszcze skompensować straty narosłe za czasów naszych poprzedników poprzez wykup "nadwykonań". To też zrobiliśmy, dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego, który był i który jest fundamentem naszych zmian i społecznych i rozwojowych - mówił.

Pytany, czy może zapewnić, że za wizytę u lekarza nie będzie trzeba płacić, premier powiedział: "Służba zdrowia jest bezpłatna w Polsce i tak zostanie".

PAP/jr