Wiadomości
Jarosław Sellin i Antoni Szymański fot. Filip Jędruch / Radio Gdańsk

wtorek,

08 października 2019

22:10

Muzeum na moście w Tczewie? Jarosław Sellin: "Samorządowe lub prywatne ma szanse na granty"

Wstrzymane prace na moście tczewskim nie mają wpływu na trwającą dyskusję o tym, co może powstać w wieżyczkach konstrukcji i planowanej bramie wjazdowej. Akcja lokalnych dziennikarzy i społeczników "Most Tczewski jak Westerplatte" zakłada przejęcie zabytku przez Skarb Państwa oraz stworzenie tam filii Muzeum II Wojny Światowej. Zachęca do tego także wiceminister kultury Jarosław Sellin.

- Zachęcam społeczników, by powołali muzeum. Mamy w Polsce około tysiąca muzeów, większość jest w rękach prywatnych, czyli w rękach stowarzyszeń, instytucji. Każde muzeum samorządowe lub prywatne może otrzymać wsparcie państwa i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez granty - mówił na spotkaniu w Tczewie wiceminister kultury Jarosław Sellin.


Most w Tczewie remontowany jest od 2012 roku, obecnie jest zamknięty dla ruchu. Na jego pełną odbudowę wciąż brakuje pieniędzy. Prace na moście zostały wstrzymane przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Decyzję motywuje chęcią zachowania fragmentów zabytkowej konstrukcji. Na razie brak informacji w sprawie wznowienia rozbiórki.

NOWE MUZEA

Na spotkaniu w Tczewie było także o historii. - Polityka historyczna państwa to przede wszystkim instytucje - mówił Jarosław Sellin. Pojawił się także wątek planów, związanych z nowymi placówkami, wśród nich są Muzeum Józefa Piłsudskiego i Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

 

Filip Jędruch