Wiadomości
Radni sejmiku chcą wszcząć procedurę zmiany patrona lotniska w Gdańsku (Fot. Radio Gdańsk)

wtorek,

08 października 2019

18:06

Lotnisko w Gdańsku może zmienić patrona? Radni wszczynają procedurę: "Nie można posuwać się do tego, co zrobił Lech Wałęsa"

- Pan Wałęsa ośmiesza nas coraz bardziej, dlatego trzeba zmienić nazwisko patrona gdańskiego lotniska – podkreślają radni Sejmiku Województwa Pomorskiego – Kazimierz Klawiter i Jerzy Barzowski z klubu PiS. To reakcja na wypowiedź byłego prezydenta o śp. Kornelu Morawieckim, którego nazwał "zdrajcą".

Przypomnijmy, w minioną niedzielę Lech Wałęsa na konwencji Koalicji Obywatelskiej, powiedział: - On założył Solidarność Walczącą i to była zdrada, co za kozak! To był zdrajca. Taka jest prawda. Dziś wybaczamy mu – stwierdził były prezydent dzień po pogrzebie Kornela Morawickiego.

 

Słowa Lecha Wałęsy wywołały falę krytyki, także wśród członków Koalicji Obywatelskiej, a nawet syna Wałęsy – Jarosława, który podkreślał, że jest to „błąd ojca”.

"ROZMINĄ SIĘ Z LEGENDĄ"

Wypowiedź byłego prezydenta krytykują radni Kazimierz Klawiter oraz Jerzy Barzowski, przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Sejmiku Województwa Pomorskiego.

- Pan Wałęsa ośmiesza nas coraz bardziej, dlatego trzeba zmienić nazwisko patrona gdańskiego lotniska. Kompromituje nas nie tylko tutaj w Trójmieście, ale i za granicą, to trzeba próbować zmienić, bo przecież lotnisko jest międzynarodowe. Lech Wałęsa już dawno rozminął się ze swoją legendą – zaznacza Jan Barzowski.

- Jestem zdruzgotany. Lechu jest naszym bohaterem i Kornel jest naszym bohaterem, więc nie można się posuwać do tego, co Wałęsa zrobił i to dzień po pogrzebie. Opluwa drugiego naszego bohatera, to jest niedopuszczalne – podkreśla Kazimierz Klawiter.

BĘDZIE PROCEDURA

Radni zamierzają poprzez klub wszcząć procedurę zmiany patrona gdańskiego lotniska w Rębiechowie. Liczą w tej kwestii na poparcie także większościowego w sejmiku klubu KO, gdyż wielu członków tego ugrupowania oburzyło się słowami byłego prezydenta, w tym także były prezydent Bronisław Komorowski.


SmartSelect 20191008-181754_Gallery

"NIE NALEŻY HONOROWAĆ ZA ŻYCIA"

Ich zdaniem problem tkwi w tym, że nie powinno się honorować osób za ich życia. - Ludzie żyjący zawsze mogą zrobić jakieś nieprzyzwoite rzeczy – podkreśla Barzowski.

Lotnisko nosi imię Lecha Wałęsy od maja 2004 roku. Decyzję w tej sprawie podjęło zgromadzenie wspólników spółki Port Lotniczy Gdańsk imienia Lecha Wałęsy, która pod względem kapitałowym kontrolowana jest przez Urząd Marszałkowski w Gdańsku.

To nie pierwsze przymiarki do zmiany patrona gdańskiego lotniska. Pierwsze mocne sugestie pojawiły się w 2016 r., po ujawnieniu dokumentów, iż Wałęsa był tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie „Bolek”.

Katarzyna Moritz/mmt