Wiadomości
Janusz Wojciechowski będzie komisarzem UE ds. rolnictwa (Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

wtorek,

08 października 2019

14:56

Janusz Wojciechowski będzie komisarzem UE ds. rolnictwa. Poparły go wszystkie grupy polityczne

Janusz Wojciechowski dostał zgodę od koordynatorów komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego na objęcie stanowiska komisarza UE ds. rolnictwa. - Cieszę się z jednogłośnego poparcia wszystkich grup politycznych - powiedział.

Jak podkreślił, polityka rolna musi być zrównoważona oraz uwzględniać różne racje i wartości.

- To, że potrafiłem dotrzeć do europosłów z przekazem, że trzeba bronić konkurencyjności rolnictwa w Europie, a z drugiej strony rolnictwo musi być przyjazne środowisku, zostało przyjęte bardzo dobrze przez całą komisję - powiedział.

WYRÓWNANIE DOPŁAT

Kandydat na komisarza ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski po wtorkowym wysłuchaniu w PE powiedział, że poruszenie kwestii wyrównania dopłat rolnikom z państw UE było potrzebne i oczekiwane. - Zrobię wszystko, by wyrównanie nastąpiło jak najszybciej - dodał.

Ocenił, że w poprzednim jego wysłuchaniu zbyt mało było o konkurencyjności i innowacyjności rolnictwa. - To musi być bardzo racjonalna i zrównoważona polityka rolna i taką chcę prowadzić - podkreślił Wojciechowski.

TO NIE SĄ KOŃCOWE PROPOZYCJE

Jak dodał, projekt Wspólnej Polityki Rolnej będzie jeszcze dyskutowany - zarówno sama treść przepisów, jak i kwestie budżetowe. - To nie są końcowe propozycje, te, które leżą na stole - zapewnił.

Przypomniał, że należy szybko zastanowić się nad tym, jakie działania prośrodowiskowe wybrać i zastosować, ponieważ polscy rolnicy mogą na tym bardzo skorzystać.

PAP/pOr