Wiadomości
Na zdjęciu Dom Wałmistrza, który zostanie wyremontowany (Fot. materiały prasowe)

wtorek,

08 października 2019

08:52

Dom Wałmistrza na Górze Gradowej odzyska dawny blask. "To mały obiekt, ale w bardzo urokliwym miejscu"

Kolejny zabytek na Górze Gradowej w Gdańsku zostanie wyremontowany. Rozpoczynają się prace w Domu Wałmistrza. Budynek pochodzi z końca XIX wieku i znajduje się w bastionie Neubauera, w południowej części zespołu budynków przy ul. Reduta Miejska 1 w Gdańsku. Służył za mieszkanie dla wałmistrza – jednego z dziesięciu, którzy pod koniec lat 80. XIX wieku doglądali fortyfikacji miejskich. 

Teren i obiekt znajdują się na obszarze Hevelianum i są wpisane do rejestru zabytków. - To kolejny obiekt na tym terenie, który odzyska swój blask. Szacujemy, że już 85 procent obiektów zostało poddanych renowacji, więc tym bardziej się cieszymy. To co prawda obiekt mniejszy, ale w bardzo urokliwym miejscu – mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum.


KOMPLEKSOWY ZAKRES PRAC

Pracami remontowymi zajmie się firma ze Stężycy, która ma już spore doświadczenie przy renowacji zabytkowych obiektów w Gdańsku. Zakres prac, jakie zostaną wykonane, jest kompleksowy. Wzmocnione będą fundamenty, ściany konstrukcyjne i stropy. - To remont kapitalny, łącznie z rewitalizacją elewacji i osuszaniem – zaznacza Jan Rekowski z firmy, która przeprowadzi roboty budowlane i prace konserwatorskie.

Budynek po remoncie ma być gotowy w połowie 2020 roku i będzie pełnił funkcje biurowe.

 

POSŁUCHAJ MATERIAŁU:

Aleksandra Nietopiel/mkul